EYY GAYRİMENKUL DANIŞMANI, BATIYORSUN HABERİN YOK

Diyorum ki biraz para konuşalım. Hep motivasyon hep şaka olmaz değil mi? Olmaz. Şimdi takkenizi alıp karşıma geçin bakalım. Gayrimenkul danışmanlarının genelde pek de farkında olmadığı bazı hesap kitapları yapacağız beraber.

Gayrimenkul sektörüne siz nasıl girdiniz bilmiyorum ama tecrübelerim pek çok danışmanın bu sektöre ticaret hakkında hiçbir şey bilmeden girdiğini gösterdi bu güne kadar. Oysa gayrimenkul danışmanı olmak ve danışmanlığa devam etmek için ticaretten mutlaka anlamanız gerekiyor. Ticaretten anlamaktan kastım, maliyet hesabı nasıl yapılır ve başabaş noktası nedir biliyor olmanız. Eğer maliyet hesabı yapmayı bilmiyorsanız, üstüne de mali yükümlülüklerinizden haberiniz yoksa harika satışlar yapmanıza rağmen kendinizi batmış bulabilirsiniz.

Businessmen falling down toward the economic crisis

İlk bilmeniz gereken şey, her çeşit ticari faaliyet için bir kurulum maliyeti olduğu. Bu maliyet vergi kaydı açma maliyetiyle başlıyor, eğitim giderleri, basit kırtasiye masrafları, teknolojik altyapı maliyetleri diye devam ediyor. Henüz ofiste bir masaya geçip oturmadan karşınıza çıkacak maliyetler bunlar. Ardından aylık işletme maliyetlerinizi hesaplamanız gerekiyor. Aylık vergi ödemeleriniz, muhasebe ücretiniz, araç masraflarınız, benzin masrafınız,  ilan reklam tanıtım maliyetleriniz diye uzayıp gidiyor bu liste. İşletme maliyetlerinizle de bitmiyor konu. Ayrıca kişisel hayat maliyetiniz var. Kiranız, mutfak masraflarınız, her çeşit faturanız, çocukların okul masrafları, giyim kuşam masraflarınız  bu kalemde değerlendirilmeli. Gayrimenkul danışmanlığı  yaparak kazandığınız rakamın tüm bu masrafları karşıladığı noktaya da başabaş noktası diyoruz. Yani kar etmeye başlayacağınız nokta. Bu rakamın altında kaldığınız her ay işletmeniz zarar ediyor. Basit bir hesapla bir danışmanın geçinebilmek için aylık kazanması gereken minimum rakam 2019 ocak ayı itibariyle aşağı yukarı onikibin lira. işe yeni başlayan danışmanlar bu rakamın yarısını ofisle paylaşıyor zaten yani kaldı size altıbin lira. Bunun yaklaşık yüzde yirmibeşi vergiye gidiyor. İşlem beyan eden mi var demeyin hiç. Vergi memurları sosyal medya paylaşımlarını bile takip ediyor. Yarın öbür gün şu zilli fotoların vergisini alalım diye kapınıza dayanırlarsa şaşmayın. Neyse kaldı mı size dörtbinyediyüzelli lira. Muhasebe ücreti, bağkur, defter tasdiki, faturalar, tanıtım masrafları, benzin, kira, yemek derken elde var sıfır. Üstelik bu hesaba çıkabilecek sıra dışı masraflar dahil değil. Arabanızın arızası, sağlıkla ilgili acil ve önemli ödemeler, çocuğunuzun masraflı bir yeteneği olduğunu keşfetmeniz falan hesapta yok yani.

Demek ki neymiş, bu yılki toplam kazancınızı onikiye böldüğünüzde çıkan rakam onikibin liranın altında ise batıyorsunuz! Eğer öz sermayeniz, yani işe başlarken bu iş için ayırdığınız bir birikiminiz varsa ya da eşiniz, aileniz masraflarınızı karşılıyorsa fena durumda değilsiniz. Başabaş noktasına ulaşmak için en azından biraz vakit kazanmışsınız. Yine de bir noktada kar elde etmeye başlamadıysanız siz de batanlardansınız. Benden söylemesi.

Ha bu geliri nasıl elde ederiz diyorsanız bir sonraki yazıyı beklemek zorundasınız. Para kazanmanın olmazsa olmaz ipuçlarıyla ilgili yazı da bir iki gün sonra bu sayfada yerini alacak nasıl olsa 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: