GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞININ İLK YILINDA YAŞAYACAĞINIZ 7 ZORLUK

Her şeyin başlangıcı zordur. Gayrimenkul danışmanlığının ilk yılı da sancılarla doludur. Pek çok şey öğrenmeniz gerekir ve bunların büyük bir bölümü ne kitaplarda yazar ne de eğitimlerde anlatılır.  İşte ilk yılı daha kolay atlatmanız için öğrenmeniz gereken yedi temel beceri:

1. Kendiniz ölçmeye alışmak

Gayrimenkul danışmanlığında performansınızı ölçebileceğiniz rakamlar vardır. İlk yıl öncelikle öğrenmeniz gereken şey yaptığınız her faaliyetin nasıl bir sonuç ürettiğini hesaplamaktır. Yaptığınız her şeyi yazmak ve hesaplamak size başlangıçta çok sıkıcı gelse de işinizin temelini bu oluşturacak. Ne kadar erken alışkanlık haline getirirseniz, rakiplerinize o kadar hızlı fark atarsınız.

2. Teoriyle pratiğin dengesini tutturmak

Mesleğin ilk bir kaç ayını eğitimden eğitime koşarak değerlendiren danışmanlar var ya da cebi biraz para görene kadar tek bir eğitime bile gitmeyen danışmanlar var. Benim tavsiyem ilk eğitiminize henüz işe başlamadan gitmeniz. Sadece eğitimle uğraşırsanız para kazanmayı sağlayacak pratik bilgileri tecrübe etmekte gecikirsiniz. Sadece saha tecrübesine güvenirseniz hızlıca para kazanmaya başlarsınız ama işinizi geliştirmekte ve istikrarlı olmakta güçlük çekersiniz. İşin ilk iki ayında eğitim ve saha çalışmaları başbaşa gitmeli. Yani her sabah ofiste yarım saat teori dinleyip günün kalanında sahaya koşmak ve teoriyi sahada deneyimlemek en verimlisi. Böylece hergün sonunda yeni tecrübeler, sorular ve itirazlarla ofise dönmüş olursunuz. Mesleğinizin ilk yılında ortalama üç ayda bir yeni bir eğitime katılmanızı öneririm. Almanız gereken eğitimlerle ilgili bilgi edinmek isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

3. Piyasayı anlamak ve koşullarla baş etmek

Gayrimenkul sektörü başka hiçbir sektöre benzemez. Niteliksiz insanların çılgın paralar kazandığını ama işini iyi yaptığını düşündüğünüz danışmanların piyasadan silinip gittiğini görebilirsiniz. Bu sektörde sadece nitelikli hizmet vermek yetmez çünkü. Etrafınızda olan biteni anlamalı ve hem tedbirlerinizi hem de atılımlarınızı buna göre planlamalısınız. Bilin ki etrafınız kötü niyetli, kurnaz insanlarla dolu. Yine de siz iyi niyetli ve profesyonel olmaktan vazgeçmeyin. Sinirlenmeden küçümsemeden sürekli tedbir almalı, ekmeğinizle uğraşanlarla kavga etmeden onlara engel olmayı öğrenmelisiniz. Bu birinin size öğretebileceği bir şey değil. Seyrederek, deneyip yanılarak ve pek çok kez kazık yiyerek kendiniz öğrenmelisiniz.

4. İnsanlara güveninizi kaybetmemek

Meslek hayatınız boyunca müşterilerinizden, ofis arkadaşlarınızdan, ofis sahibinizden, dostlarınızdan ve akrabalarınızdan kazık yeme ihtimaliniz çok yüksek. Bununla yüzleştiğiniz ilk yıl çok sarsıcı olabilir. Yoğun bir öfke ve kalp kırıklığı yaşarsınız. İnsanların güvenilmez olduğunu düşünmeniz için her türlü örnek önünüzde geçit yapar. Oysa meslekte eskidikçe ve yaşınız ilerledikçe bir şey öğrenirsiniz. Paranın gücü karşısında direnebilecek ve çıkar denilen sınavı kazanabilecek çok az insan vardır. Hayatının büyük bir bölümünde hep doğru kararlar vermiş birisi bile an gelip kendi çıkarını önemsemek zorunda kalabilir. Siz işinizi doğru şekilde yönetirseniz insanların çıkarlarıyla sizin çıkarlarınız uyumlu hale gelir. Böylece size kazık atmadan da kendilerini akıllı ve kazanmış hissedebilirler.

5. Gelir gider dengesini kurmak

İlk yıl çok harcadığınız ama istikrarsız kazandığınız bir yıldır. Pek çok danışman sırf bu dengeyi tutturamadığı için ilk yılı bitiremeden maaşlı bir işe yönelir.

İşe birikiminiz olmadan başladıysanız, önce düşük de olsa hızlı gelir yaratan işlemlerle uğraşıp tecrübe ve zaman kazanmanız en mantıklı yoldur. Hızlı kiralamalar üzerinde çalışmaya başlamak hem gelir yaratmanızı hem de tecrübe kazanmanızı sağlar. Böylece işinizi yavaş yavaş büyütürken zorunlu harcamalarınızı karşılama ihtimaliniz yükselir. Önce küçük kiralamalar, sonra satılık portföy biriktirme sonra da satış denemeleri sıralamasıyla giderseniz ekonomik olarak fazla bocalamamış olursunuz.

6. Zor insanlarla çalışmayı öğrenmek

Müşteri seçme lüksümüz yok. Önünüze oturan herkese kaliteli hizmet vermek zorundasınız. Hizmet veremeyeceğiniz biriyle bile ilişkinizi düzgün şekilde bitirmelisiniz. Öğrenmesi zor ve zaman alan bu beceri bir gayrimenkul danışmanına en çok şey kazandıran beceridir. Karşınızdaki kim olursa olsun aynı standartta hizmet vermeyi başarırsanız sonuçlarına hayret edeceksiniz. Çünkü iyi gayrimenkul danışmanı, çalışılmaz denilen insanlarla çalışmayı başarıp yapılamaz denilen işlemi kapatan danışmandır.

7. Rüzgarın önünde savrulmamayı başarmak

Gayrimenkul sektöründe işler bazen o kadar hızlı gelişir ki kendinizi iş tarafından yönetilirken bulabilirsiniz. Oysa danışmanlık aslında süreç ve ilişki yönetimidir. Radevularınızı verimli yönetemiyorsanız, çok koşup az kazanıyorsanız işin özünü kavrayamamışsınız demektir. Süreçleri müşteriler ve koşullar değil siz yönetmelisiniz. Hem her duruma hazırlıklı hem de uyum sağlamakta hızlı olmalısınız. Biz danışmanın akıllı, hızlı, çevik ve becerikli olanını severiz.

Unutmayın gayrimenkul danışmanlığının ilk yılını atlatmanız bu işte kalıcı olmanıza yetmez. Önünüze çıkan her kriz döneminde çözüm aramanız ve güçlü olmanız gerekir. Gayrimenkul danışmanlığını zor, yorucu ve stresli bir iş olarak görürseniz devam etmek de zor ve stresli gelecektir size. İşinize uzun yıllar devam etmenin en garantili yolu bu işi sevmenizdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: