YENİ DANIŞMANLARA 8 ÖĞÜT

İşe yeni başlamış bir gayrimenkul danışmanıysanız pek çok zaman kendinizi kurtlar sofrasının ortasında kalmış bir kuzu gibi hissedersiniz. Kimse size işinizle ilgili doğru kararları verip vermediğiniz konusunda güvence veremez. Ne zaman para kazanmaya başlayacağınızla, verdiğiniz mücadele sırasında ne kadar yıpranabileceğiniz nasıl umutsuzluğa düşeceğinizle ilgili bir şey söyleyen pek az insan olur etrafınızda. Çok başarılı olduğunu düşündüğünüz danışmanların pek de bilgili olmadıklarını, işini iyi yapıyor gibi görünenlerin ise beklenildiği kadar yüksek bir gelir elde edemediklerini görürsünüz sık sık.

“Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı olmak yerine sektörün karadüzen çalışma koşullarına uyup zengin olmak daha mı iyi yoksa?” diye kendinize soracağınız bir an mutlaka gelir. İnanı bana sizi en iyi anlayanlardan biriyim. Ben de aynı yollardan geçtim çünkü. Geçmekle kalmadım, bu meşakkatli yolda ilerlemeye çalışan pek çok danışmanın sancılarına şahit oldum. Mesleğin ilk yıllarında keşke bu sancılı sürece yardım eden birileri çıksa diye umuyor insan. O yüzden size yolda biraz daha sağlam yürümenizi sağlayacak bir kaç ip ucu vereyim

  • İşe başlayacağınız ofisi seçerken koşullar konusunda net bilgi alıp kıyaslayın

Pek çok gayrimenkul ofisi sizi daha kapıda işe almaya hazırdır, yeter ki siz “ben bu işi yapmak istiyorum” diyin. Yine de size “gel burada başla” diyen ilk ofisle çalışmak pek de akıllıca değil. Her ofisin danışmanlarına sunduğu olanaklar ve ortam farklıdır. Danışman desteği veriyorlar mı, genel koşullar nedir diye bir sorup soruşturun. O yüzden şu yazıda bahsettiğim soruları sormaktan çekinmeyin. Falan ofisin koşulları şunlar, sizin koşullarınız nedir diye sorun ama bunu bir pazarlık aracı olarak kullanmayın.

  • Sağlam müşterileri ve iyi referansları korumayı öğrenin

Mesleğin ilk yılında bile olsanız karşınıza çok düzgün müşteriler, sizi çok geniş bir müşteri kitlesiyle tanıştırabilecek kişiler çıkabilir. Bu ilişkileri korumayı çok hızlı öğrenmelisiniz. İşinizi henüz mükemmel yapamıyor olabilirsiniz ama iyi kurulmuş her ilişki size pek çok kazanımla dönecektir.

yeni-bac59flayan-danic59fmanlara-8-c3b6c49fc3bct.jpg

  • Başlangıçta bir takımla çalışma şansına ulaşmaya çalışın.

Çok kalabalık ofislerde küçük bir takımın parçası olmak size pek çok şey öğretir. Başkalarının gelişimini takip edebilir, kendi hızınızı anlamak için kıyaslama yapabilirsiniz. Her danışmanın nasıl kendine has bir tarzı olduğunu gözlemle şansınız olur. Küçük takımlar çoğu zaman birbirini desteklemekte daha başarılı olurlar. Acemilik döneminde kendinizi yalnız hissetmemeniz için iyi bir çözümdür.

  • Çok beceri istemeyen ama para kazanmanızı sağlayacak işlemlere odaklanın

İlk yıl içinde para kazanmanız ne kadar gecikirse umudunuzu o kadar hızlı kaybedersiniz. O yüzden küçük paralar kazanmanızı sağlayacak ama büyük beceri istemeyen kiralamalar, ofisteki hazır portföyler gibi neredeyse pişmiş işlere biraz daha çok zaman ayırıp, kendinize işi öğrenecek zaman kazandırın. Bu arada bölgenizde uzmanlaşmak, yorucu ve başlangıçta verimsiz gibi görünen ama işinizin temelini atmanızı sağlayacak evrak kullanmayı öğrenme, tarama, veri depolama gibi işlere titizlikle eğilin ve yapacak vakit ayırmayı unutmayın.

  • Çok yorucu müşterilerle uğraşmayın

Yorucu işlerle demiyorum bakın, yorucu müşterilerle çok zaman harcamayın. Ne istediğini bilmeyen, bütçesi hakkında bilgi veremeyen, gerçekçi şeyler söylemeyen müşterilerle ilk yıl mümkün olduğu kadar çalışmamayı tercih edin. Bu müşterilerle baş etmeyi ve potansiyellerini anlamayı başarabileceğiniz zaman mutlaka gelecek. Ama ilk yıl ne kaybedecek zamanınız ne de boşa harcayacak enerjiniz yok. Bilgilerini kaydedin, kısa ve öz bir hizmet verin ve bırakın gitsinler. Başkalarının bu müşterilerden çıkardığı satışlara da üzülmeyin.

  • Her müşterinizle arkadaş olmayı beklemeyin

Danışmanların sahip olmasını beklediğimiz “İyi iletişim kurma becerisi” herkesle arkadaş olmanız gerektiği anlamına gelmez. Arkadaş olmayacağınız insanlarla bile bir süreci yürütebilmeniz gerektiği anlamına gelir. Verdiğiniz hizmet gereği siz arkadaşça davranmak zorundanız ama sonuç arkadaşlık olmak zorunda değil.

  • Başarısızlıklardan sonra kendinizi toparlamayı öğrenin

Hem kendi moralinizi hem de müşterinizin moralini yüksek tutmayı öğrenin. Gerçekleşmeyen bir satıştan çıkarmamanız gereken en önemli şey stres! Siz stres seviyesini düşürmek için hizmet veriyorsunuz. Ne kendinizin ne müşterinizin kaygı seviyesini yükseltmeyin. Kredisi çıkmayan müşteriyi arayıp taciz etmeyin, sizinle değil başka bir danışmanla yola devam etmek isteyen müşteriye carlamak yerine bu durumdan çıkarılacak derse bakın. Neden onunla çalışmayı tercih ettiler diye sormak yerine, neden sizinle çalışmak istemediler sorusunun cevabını arayın.

  • Dürüst olun. Satış kaçırmanıza sebep olsa bile yalan söylemeyin

Bu öneri kulağınıza çok safça geliyor muhtemelen. Müşterisinden danışmanına herkesin tek ayak üstünde bin yalan söylediği böyle bir piyasada dürüst olmak aç kalmakla sonuçlanacak gibi görünebilir gözünüze. Oysa dürüst olmak kadar size referans olarak dönecek başka hiç bir beceri yoktur bu sektörde. İşini iyi yapan dürüst bir danışman olmanız gerekir. Sadece dürüst olmanız yetmez çünkü. İşinizi de iyi yapmanız gerekir. Yoksa işi iyi yapan ama fırsat bulunca müşteriyi kandırmaktan hiç çekinmeyen danışmanlara kurban etmiş olursunuz müşterinizi. Unutmayın dürüstlük bu piyasada az bulunduğu için kıymetlidir. Ve kıymet vereni de tahmin ettiğinizden çok daha fazladır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: