GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE ERKEN PES ETMEMEK İÇİN 10 SIR

Gayrimenkul sektörüne giren danışman adaylarının büyük bir kısmı ilk bir yılın sonunda pes eder. İlk yılın sonunda pes etmeyenlerin büyük bir kısmı da ikinci yıl bitmeden sektörden ayrılırlar. İkinci yılın sonun gören danışman sayısı yüzde on oranını yeni yeni geçmeye başladı. İşte size daha işe başlar başlamaz sektörde kalıcı olmanızı sağlayacak öneriler:

1.Öncelikle nasıl bir gayrimenkul danışmanı olmak istediğinize karar verin

Kimlere hizmet verebileceğinize inanıyorsunuz? Ne çeşit bir hizmet vermek size uygun? Düşük rakamlar ama hızlı satış mı istiyorsunuz? Kimsenin çözemediği zor alengirli işleri mi seviyorsunuz? Yüksek gelir grubuyla mı orta sınıfla mı kimyanız tutuyor? Yani hedef kitleniz ve hizmet çeşidiniz ne olacak karar verin.

gayrimenkul danışmanları için ilk yılda başarılı olmak 2

2.İlk yıl hedefinizin para kazanmak ve satış yapmak dışında bir hedef olması gerektiğini anlayın ve bunu anlayan bir ofis yöneticisiyle çalışın

İlk yıl işinizin temelini atar, ne nasıldır öğrenir, hatalarınızı yapar kafanızda işinizin ve işletmenizin yol haritasını çıkarmaya çalışırsınız. Para kazanmak acil ihtiyacınız ise başkalarının çalıştığının en az dört beş katı çalışmanız gerektiğini mutlaka bilmelisiniz. Bu işe sermayesiz başlayarak da başarılı olabilirsiniz tabii ama çılgınca bir çaba harcamanız gerekir. Derdiniz işi öğrenmek ve doğru ilişkiler kurmak olsun. Para kazanmak öncelikli derdiniz olmasın.

3.Doğru, dürüst ve çalışkan olun

Piyasa koşullarına uyup alengirli işler yaparak da çok para kazanabilirsiniz. Sizin bileceğiniz bir iş bu. Ben, para kazanmanın yanında bir kariyer yapıp, yaptığınız işle gurur duymak istediğinizi varsayıyorum. O yüzden özellikle ilk yıl doğru, dürüst ve ÇOK çalışmalısınız. Böylece karşınıza sizin verdiğiniz nitelikli hizmete ihtiyaç duyacak müşteriler çıkmaya başlar. Müşterilerinizin kalitesini en başından itibaren verdiğiniz hizmetin kalitesi belirler.

4.Tavsiyelerine güvenilir bir danışman olmak için çalışın

Uzmanlaşın, eğitimlere gidin ve danışman olmak için gereken niteliğe ulaşmaya çalışın. Hedefiniz gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin gerçekten danışmak isteyeceği nitelikte ve donanımda bir danışman olmak olsun. Müşterilerinizin önüne en uygun seçenekleri sunmak için çalışın. Elinizdeki seçenekler için onları zorlayanlardan olmayın. Sizin için iyi ve güzel olanın müşteriniz için uygun olmayabileceğini bilin. Dinleyin anlayın, yargılamadan seçenek yaratmaya çalışın. Kişisel fikirlerinizi değil, profesyonel görüşlerinizi paylaşın.

Gayrimenkul danışmanları için ilk yılda başarılı olmak

5.Her şeyden önce insan olun. Hizmet verin

Karşınızda çok sıkıntılı bir piyasanın içinde yönünü bulmak için yardıma ihtiyacı olan insanlar var. Yardımcı olun. Pek çok eğitim, danışmanlara sözleşme imzalatmayı, satış kapatmayı, istatistik yapmayı öğretmekle yetiniyor. Ama gayrimenkul danışmanlığı işi sadece satış süreci yönetmekle ilgili değil, hizmet vermekle ilgili. Güven sağlamak, tavsiye vermek, müşterinizin size tarif ettiği hedefine odaklanıp aklının karışmasına engel olmakla ilgili. Gerçekten hizmet etmek niyetinde değilseniz bu müşterinizin bilinç altına hemen işliyor. Karşınızdakinin derdini anlayın. Yardımcı olmak için samimiyetle elinizden geleni yapın. Hizmet edin! Para ve satış arkasından mutlaka gelir…

6. Önünüze çıkan her işlemle uğraşın

Önünüze çıkan zor, kolay, karışık her işlemle uğraşın. Her çeşit müşteriyle çalışmaya çalışın. Yalancısı, dolandırıcısı, delisi, parasızı, aşırı paradan çıldırmış olanı fark etmez. Önünüze çıkan her şeyi karşılamak için atağa geçin. Özellikle profesyonel olmak için harekete geçtiğiniz ilk yılda “yaparım” ya da “yapamam” diye düşünmeyin. Kalkışın. Hatta boyunuzdan büyük işlere kalkışın. İlk yıl ne kadar çok takılıp düşerseniz, ne kadar sahaya çıkıp mücadele ederseniz o kadar zaman kazanmış olursunuz.

7.Müşterilerinizi eleştirip dedikodularını yapmayın

Hizmet sektöründesiniz. İnsan seçmek gibi bir lüksünüz yok. İnsanların karakterleriyle değil, işinizi istediğiniz standartta yapmanıza izin verip vermeyecekleriyle ilgilenin. Verdiğiniz hizmet nitelikli hale geldikçe, sizin hizmet sınırlarınız dışında kalan talepleri reddetme hakkınız doğar. Ama ortada daha bir hizmet standardı yoksa müşteri beğenmemek ya da dedikodularını yapmak gibi bir hakkınız olmaz. Önünüze gelen işi en iyi şekilde yapmak konusunda inatçı olmaktan başka yolunuz yok. Ancak “çalışmayı denedik ama iş birliği yapmayı başaramadık” diyebilirsiniz. İnsanları değil taleplerini ölçüp biçin.

8.Başkalarının yanlışları sizi ilgilendirmez

Piyasada bu işi kafasına göre yapan sürüyle danışman var. Hatta belki ofisinizin sahibi bile size anlatılan sistemin çok dışında çalışıyor olabilir. Kaliteli hizmet veren gerçek bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız başkalarının hataları sizi ilgilendirmez. Kendinizden başka düzeltebileceğiniz bir malzeme yok. Kendinizle uğraşın. Piyasayı da düzelteyim diye düşünüyorsanız ileride kendiniz gibi danışmanlar yetiştirirsiniz olur biter!

9. Sistemi tartışmayın

Eğitimlerde size anlatılan sistem aklınıza yatmayabilir. Tartışmayın. Önce deneyin. Bütün gücünüzle size öğretilenleri yapmanın yolunu bulun. Sonuçlarına bakın. Sonuçlar sizi tatmin etmezse eğitmenlere tekrar sorun, kaynakları tekrar tarayın. Eksik ne yapıyorsunuz ya da yanlış anladığınız bir şey var mı kontrol edin. İlk yıl yap denilen her şeyi yapmış bitirmiş olun. Tartışacaksanız sonuçları tartışın, tahminlerinizi değil.

10. Değer yaratın

Gayrimenkul danışmanı olmak için çabalamaya başladığınız ilk yılda sıkı sıkı tutunmanız gereken en önemli şey değer yaratmak olmalı. Müşterilerinizle kurduğunuz ilişkide, işinizi ele alış şeklinizde yaratacağınız değer hem yol boyunca odaklanmanızı hem de çok kıymetli ilişkiler yaratmanızı sağlayacaktır. Sadece satış yapmaya uğraşmayın, kıymetli anlar, kıymetli kazançlar yaratmaya çabalayın.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: