KÖTÜ BİR GAYRİMENKUL DANIŞMANIYLA ÇALIŞTIĞINIZI GÖSTEREN 5 İŞARET

  • İletişim eksikliği

Son görüşmenizin üzerinden bir iki hafta geçmesine rağmen gayrimenkul danışmanınızdan haber alamadıysanız, kendinize yeni bir danışman bulmanın vakti gelmiş demektir. Satılığa çıkardığınız evinizi görmeye kimse gelmemiş olsa bile ya da aradığınız gibi bir ev bulunamamış olsa bile bir gayrimenkul danışmanı bilgi vermek ve işini sürdürdüğünü anlatmak için sizi düzenli aralıklarla aramalı. Sonuçta gayrimenkul almaya ya da satmaya karar verdiyseniz bu konu sizin aklınızı sık sık meşgul edecektir. Danışmanınız da sizi aklında tutmalı değil mi?

  • Liderlik ve süreç yönetimi eksikliği

Eğer gayrimenkul danışmanınız sizinle her konuda aynı fikirdeyse bilin ki  sizi temsil edip haklarınızı en doğru şekilde savunabilecek biriyle değil sadece sizi memnun etmeye çalışan bir danışmanla karşılaşmışsınız. Sizi memnun etmeye çalışması kulağınız hoş gelebilir. Ama gayrimenkul piyasası çok zor bir pazardır ve sadece sizin memnun olacağınız koşullar sağlanarak sonuca ulaşmanız çok zordur. Danışmanınızın size durumunuz ya da işlem sürecini yavaşlatacak yanılgılarınız hakkında mutlaka bilgi vermesi ve sizi doğru tutuma yönlendirmesi gerekir. Size teslim olan danışman piyasa koşullarına da teslim olur

How-the-Markets-Shift-Impacts-Buyers-Sellers-1024x681

  • Yetersiz çaba

Gayrimenkul danışmanlarının büyük bir kısmı mülkünüzü pazarlamak ya da size ihtiyaç duyduğunuz gayrimenkulü bulmak için çok sayıda araç ve yöntem kullanır. Ancak bazıları hiçbir şey yapmaz ve evinizi pazarlamak için ilan sitesine bilgi girmenin yeterli olacağına güvenir. Oysa gayrimenkul danışmanından beklentiniz satılığa çıkardığınız mülkünüzün kaliteli resimlerini çekmesi, daha çok ilgi çekmesi için farklı ilan sitelerine girmesi, broşür bastırıp farklı alıcı kitlelerine ulaşmasını sağlaması ve sıra dışı pazarlama faaliyetleri yaparak satış sürecini hızlandırmasıdır. Elbette ki mülkünüz ekstra çaba olmadan da satılabilir ama çaba göstermeyen birine hizmet bedeli vermek ister misiniz?

  • Çok fazla baskı

Bir gayrimenkul danışmanı seçerken bilgi, eğitim ve özgüven aramanız çok doğaldır. Ancak gayrimenkul danışmanınız sizi belli bir karar için fazlasıyla zorluyorsa ona dur demelisiniz. Özellikle gayrimenkul satın alırken danışmanın sizi bir mülk yerine diğerini seçmeniz için zorlaması hoş değildir. Ortada kabul edilebilir nedenler dahi olsa seçim sizindir. Danışmanınız sizi ancak olası bir risk ve zarar konusunda uyarabilir. Üzerinizde fazla baskı kurulduğunu hissediyorsanız ek bir komisyonun söz konusu olduğu bir gayrimenkule yönlendiriliyor olma ihtimaliniz yüksektir ve danışmanınız sizin çıkarınızı değil kendi çıkarını önemsiyordur.

  • Takip eksikliği

İster alıcı ister satıcı olun bazı danışmanlar satış işlemi sonuçlanınca işlerinin bittiğini düşünür. Tapu işlemleri tamamlanıp, hizmet bedeli de ödendikten sonra gayrimenkul danışmanınız çıkan sorunlar için size gönülden yardım etmiyorsa, telefonlarınıza dönmüyor, baştan savma cevaplar veriyorsa kimseye önermemeniz gereken bir danışmanla çalışmışsınız demektir.

Her işte olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de muhteşem danışmanların yanında korkunç danışmanlarla da karşılaşabilirsiniz. Çok zorlu bir piyasa olan emlak piyasasında danışmanların performanslarını sadece işlem hızlarıyla ölçmemek gerekir. Sizin için çalışmaktan mutluluk duyan, işini iyi yapan ve satış süreci bittikten sonra da sizinle irtibatı sürdürmeyi başaran bir gayrimenkul danışmanıyla karşılaşmanızı dilerim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: