GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞININ SİZE GÖRE OLMADIĞINI GÖSTEREN 10 İŞARET

Gayrimenkul sektöründe uzun zamandır çalışan ama bir türlü evini geçindirmekten öteye gidemeyen çok danışman var. Pek çoğu başka bir işte daha başarılı olabilirler. Bir kaç soru sorduğunuzda bu işi yapmaktan hoşlanmadıklarını fark edebilirsiniz. Etrafta “bıktım bu dolandırıcı yalancı insanlardan. Ne biçim bir sektör bu böyle” diye dolanıp duruyorlar. Kimse onlara “bu iş sana göre değil. Bu işin özü bıktığın o insanlarla dolandırıcılık yapmadan, yapılmasına izin vermeden ve insanları dolandırıcılara kurban etmeden, kendin için olduğu kadar onlar için de mutlulukla çalışmak” demediği için bu sektörde acı çekmeye devam ediyorlar. Şu on maddeye verdiğiniz tepkileri bir gözden geçirin. Gayrimenkul danışmanlığı belki de size göre bir iş değildir.

real_estate_header

1. Müşterilerinizi iyi ve kötü insanlar diye ayırıp ona göre hizmet veriyorsunuz.

Gayrimenkul danışmanları hizmet standartlarını müşterinin kişiliğine göre değiştirmezler. Hizmet herkese aynıdır ama müşterinizin şekline karakterine göre kişisel ilişkinizi düzenlersiniz. İkisini birbirinden ayıramıyorsanız işiniz çok zor.

2. Gayrimenkul danışmanlığının hizmet sektörünün bir parçası olduğunu bilmiyorsunuz.

Gayrimenkul danışmanlığı, gayrimenkul sektöründe danışmanlık ve aracılık hizmeti veren bir meslek koludur. Bankacılık hizmeti gibi, servis hizmetleri gibidir. Üretim yapmaz, var olan bir üretime ulaşmak isteyenlere yol gösterir, yardımcı olur. Alıp satmaz. Alınıp satılan şeylere ulaşmayı kolaylaştırır, süreçleri yönetir, çıkan sorunları çözer ve karşılığında “hizmet bedeli” olarak komisyon alır.

3. Gayrimenkul sektörünün markalardan ibaret olduğunu sanıyorsunuz ya da tam tersi markaların tamamen işe yaramaz olduğunu düşünüyorsunuz.

Gayrimenkul sektörünün talepleri tek bir çeşit hizmetle karşılanabilecek olsaydı kimsenin iştahını bu kadar kabartmazdı. Sektörde sayılamayacak kadar çok faklı ihtiyaç, ürün ve beklenti var. Hepsini tek bir hizmet modelinin karşılayabileceğini düşünemezsin. Böyle düşünüyorsanız bu işin gerektirdiği vizyonun yakınından bile geçmiyorsunuz.

Gayrimenkul danışmanlığının size göre olmadığını gösteren 10 işaret

Gayrimenkul danışmanlığının size göre olmadığını gösteren 10 işaret

4. Gayrimenkul danışmanlığını önemsemiyor ya da gereğinden fazla önem veriyorsunuz

Gayrimenkul danışmanlığı en az diğer meslekler kadar değerlidir. İşinize değer vermiyorsanız hangi işi yaparsanız yapın işinizi değersizleştirmiş ve öncelikle kendinize zarar vermiş olursunuz. Koşullardan şikayet etme hakkınız da olmaz. “Sen mesleğin için ne yaptın” diye sorarlar insana… Ha gereğinden fazla değer vermenin de bir anlamı yoktur doğrusu. Gayrimenkul danışmanlığı yaparak dünyayı kurtarmazsınız. İşinizi tutkuyla yapıyor olmanız sürekli işinizle ilgili propaganda yapma hakkı vermez size. Bu dünyada sizin işinizden daha büyük amaçlar, konular her zaman olacak.

5. Sürekli gayrimenkul sektörünün koşullarından ya da beraber çalıştığınız kişilerden şikayet ediyorsunuz.

Efendim sektörün koşulları bu. Doğru, çok zor koşullar, çok acayip çeşitte insanlar var. Ama bir o kadar da büyük paralar dönüyor. Bu kadar büyük kazançların söz konusu olduğu bir sektörün her türlü aç gözlüyü, üçkağıtcıyı, madrabazı çekmesi çok normal. Nasıl bir sektöre girdiğinizin farkında değil miydiniz bu sektörü seçerken? Sizin şikayet ettiğiniz bu koşulların içinde alın teriyle, çabasıyla, ekmeğini taştan çıkararak çalışan bir sürü de insan var. Neden onları görüp, takdir edip “Evet böyle yapmak lazım. Helal olsun” demeyi tercih etmiyorsunuz?

6. Yazıp çizmekten, hesap kitap yapmaktan hoşlanmıyorsunuz

Vallahi siz bilirsiniz. Gayrimenkul danışmanlığının temeli, evraka, hesaba, hukuki bir sürü şeye dayanır. Bunları yapmıyor, üç beş satır elektronik posta atmaya üşeniyor, sözleşmesiz çalışıyor, herhangi bir evraka imza almakta zorlanıyor, raporlama nedir bilmiyorsanız çok üzgünüm sizin için. Zaten gayrimenkul danışmanlığı yapmıyorsunuz. Ne kadar büyük satışlara aracılık ettiğinizin bir önemi yok, kara düzen çalışıyorsunuz.

7. Sisteme inanmıyorsunuz

Sistem dediğimiz şey, sizden önce bu mesleği yapan pek çok kişinin acı tecrübelerinin sonucunda ortaya çıkmış çözümler zinciridir. Laf olsun diye birinin evde oturup yazdığı kurallar zinciri değildir. Ciddi bir temeli vardır. Siz daha iyisini bildiğinizi düşünüyorsanız bedelini ödersiniz. Tüm hataları kendi başınıza yapıp, ders çıkartıp doğrusunu bulamaya zamanınız var mı gerçekten? Zamanınızı sistemi öğrenip uygulamak konusunda gelişmek için kullanırsanız ne kaybedeceğinizi düşünüyorsunuz?

8. “Esnek çalışma saatleri”nden işe canınızın istediği saatte gelmeyi anlıyorsunuz

Esnek çalışma saatleri” derken kast ettiğimiz gün içindeki boş vakitlerinizi arada bir kendinize ayırabileceğiniz ya da kimsenin tatil yapmadığı bir dönemde iyi bir planlamayla tatile çıkabileceğinizdir esasında. İyi bir planlama, diyorum çünkü iyi planlama yapmıyorsanız işinizi günde 18 saat bile yapsanız yetiştiremezsiniz. Öğlen işe gelip verimli çalışmanız mümkün değil. Tabii meslekte yirmi yılı doldurduysanız, müşterileriniz hep referans müşterisiyse, sizden başka kimsenin çözmeyeceği işler yapıyorsanız diyecek bir şeyim yok.

9. Gayrimenkul danışmanlığının girişimcilik olduğunun farkında değilsiniz

Gayrimenkul danışmanlığı maaşlı bir iş değildir. Birisinin şirketinde çalışan değilsiniz yani. Kendi işinizin patronusunuz derken kastettiğimiz şey gerçekten kendi işinizi kurduğunuz ve tüm başarı ve başarısızlıktan sizin sorumlu olduğunuzdur. Mali yükümlülükleriniz vardır. Bütçenizi kendinizi yapar, şirketinizi büyütmek için gerekenleri siz takip edersiniz. Yani “ofis beni desteklemedi, bana portföy vermedi, yardım etmedi” diyorsanız, işin sahibi olduğunuzun hiç farkında değilsiniz. İşinizi geliştireceğiniz koşullara ulaşmak sizin sorumluluğunuzdur.

10. Çok para kazanıp ofis sahibi olmayı düşünüyorsunuz

Gayrimenkul danışmanlığının terfisi ofis sahibi olmak ya da piyasadaki yaygın adıyla “broker” olmak değildir. Gayrimenkul danışmanlığının yani girişimciliğin terfi noktası “zengin olmak”tır! Ofis sahibi olmak ve yönetmek gayrimenkul danışmanlığından farklı bir iştir. Hem yönetici hem gayrimenkul danışmanı olmak çok yıpratıcıdır. İşinizi seçmelisiniz. Ofis yönetmek bambaşka beceriler ister. Bambaşka sonuçlar üretir.

Tüm bunlarla ilgili tereddütleriniz varsa tekrar düşünün derim. Gayrimenkul danışmanı olmakla ilgili benzer yazılara buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: