KRİZ DÖNEMİNDE PARA KAZANMAYA DEVAM ETMEK İÇİN 10 İPUCU

Pazardaki satılık gayrimenkul sayısının alıcı sayısından yüksek olduğu piyasa dönemleri gayrimenkul danışmanları için kriz dönemleridir. Satılık gayrimenkul sayısının alıcı sayısından en az %20 kadar fazla olduğu bu pazarda fiyatların düşme eğilimi göstermesi beklenir ama ülkemizde ekonomi pek mantık çerçevesinde hareket etmez maalesef. Gayrimenkul arzının yüksek talebinin düşük olduğu bu dönemlerde gayrimenkul satıcıları fiyatları gerçekçi fiyatlara çekmeye razı olmak konusunda zorlanırlar. Alıcılar ise bu durumu fırsat bilip insanı sinirden çıldırtacak kadar düşük fiyat teklifleriyle karşınıza çıkar.

Gayrimenkul danışmanlığı işini tam kavrayamadıysanız, satıcıların yoğun olduğu bu koşulları genellikle kriz dönemleri olarak algılarsınız. Oysa Gayrimenkul danışmanları alıcı yoğun piyasa koşullarında çalıştıkları ustalıkla satıcılı piyasa koşullarında da çalışmayı bilmeliler. Gayrimenkul sektöründe yeni iseniz işinize yarayacak birkaç ipucu sıralayalım:

  1. Alıcı adaylarınızın aç gözlü olmamalarını sağlayın. Evet satıcıların sayıca çok olduğu piyasa dönemlerinde alıcılarınız çok karlı fiyatlardan alışlar yapabilirler ama hakkaniyetli olmayan açılış teklifleri satıcılarınızın daha sonra yapılacak mantıklı teklifleri reddetmesine neden olacaktır.
  2. Satıcılarınızın fiyat teklifi aldıklarında çok derin analizler yapmaya kalkmalarını engelleyin. Teklif mantıklı seviyedeyse piyasanın koşullarını hatırlatıp, bir sonraki teklif için uzun süre beklemeleri gerekebileceği konusunda mutlaka uyarın. Ama bu çok ince ayar yapılması gereken bir durumdur unutmayın.
  3. İş birliği yaptığınız sektör oyuncularını doğru seçin. Yeterince profesyonel olmayan, sizin iş anlayışınıza yakın davranmayanlarla böyle dönemlerde beraber iş yapmak sizi zor durumda bırakır. Kriz dönemi piyasasının pek affı yoktur. Normalde de bu tarz danışmanlarla çalışmanızı tavsiye etmem ama satıcılı piyasa dönemlerinde daha da titiz olmak gerekir.Short-Sale-House-in-Sand-768x513
  4. Kredi faizleri hatta pazarladığınız konutun kredi ekspertizinden çıkacak rakam konusunda araştırma yapın. Düşük faizle kredi veren bankalarda kredi sürecini hızlandıracak bankacı arkadaşlarınız olsun. Yani piyasadaki konut kredisi koşullarından daha avantajlı seçenekler sunabilmek için hazırlık yapmış olun ve bu seçenek güvenilir olsun.
  5. Ortalama gayrimenkul danışmanlarının çoğu satıcılı piyasa koşullarında ne yapacağını bilmediğinden iyi danışmanlar bu dönemi çok sayıda doğru fiyatlı ve uzun sözleşme dönemli portföy edinmek için bir fırsat olarak değerlendirirler. Bu süreçte verdikleri hizmet sayesinde oldukça sadık müşteriler edinirler. Bu dönemi siz de sağlam sözleşmeler almak ve antrenman yapmak için fırsat olarak değerlendirin. Satış odaklı olmayan ziyaretler yapın, yeni ilişkiler kurun.
  6. Temsil ettiğiniz satıcılara satış sürecinin uzun olabileceğini ve böyle dönemlerde hızlı satış yapmanın tek yolunun piyasa fiyatının altında kalmak olduğunu düzgünce anlatmalısınız. Aciliyeti olmayan satıcılarınızı bu dönemde satış yapmaktan vazgeçirmeniz, beklemelerini sağlamanız hem satıcınız hem de sizin için daha iyi sonuçlar doğuracaktır.
  7. Satıcılı piyasa dönemlerinde işlem sayısı dedikodusu yapıldığı kadar büyük oranda azalmaz. İşlem yapan danışman sayısı azalır. İşlemler herkese değil belli danışmanlara götürülür. Küçük işlemler aracısız yapılır, büyük işlemler için ise alıcılar ve satıcılar en gözü açık, en işini bilen danışmanların kapısını çalar. Ortalama danışmanlara düşen işlem sayısı azalır. Böyle dönemlerde satış yapanlardan olabilmek için ortalamanın üzerinde hizmet veriyor olmalısınız
  8. Satıcı yoğun piyasa koşulları kriz dönemi olarak algılandığı için pek çok ofis ve danışman, maliyetleri düşürmek için tanıtım çalışmalarını azaltırlar. Böyle dönemlerde yapacağınız tanıtımlar kalabalığın arasında kaybolmaz, marka bilinirliğinizi arttırmak için en uygun dönemlerdir.
  9. Elinizde yeterince uygun fiyatlı satılık portföy biriktirirseniz hakkınızda “doğru fiyattan satan danışman” algısı oluşmasını sağlarsınız. Bunu yaparken satıcılarda “fiyatı öldürüyor” algısı oluşturmamayı da başarırsanız harika olur tabi ki.
  10. Satıcılı piyasa koşullarında iki işlem arasında uzun zaman geçebileceğini hesaplayıp, düzgün bir bütçe yaparsanız umutsuzluğa kapılmaz, işinize şevkle sarılacak enerjiyi bulursunuz. Akşam yiyeceğiniz ekmeği düşünmek zorunda değilseniz pek çok danışmanın önüne geçmiş olursunuz zaten.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: