GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM)

gayrimenkul eğitimi

 

gayrimenkul sektöründe CRM

  • CRM Nedir?

Açılımı “consumer relationship management”, Türkçesi “tüketici-müşteri ilişkileri yönetimi” olan bir pazarlama yönetimi stratejisi ve bu stratejiyi uygulamayı kolaylaştıran yazılımların genel adıdır.

Yıllar içinde irili ufaklı pek çok CRM yazılımı incelemiş ve kullanmış biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki bu platformlar başlangıçta sadece “müşteriye doğum gününde çiçek göndereyim”, “yeni ürünümü tanıtan mesaj atayım”dan ibaretti. Günümüzde ise CRM yazılımları sadece müşteri veri tabanı olmaktan çıkmış, pazarlama faaliyetlerine yardımcı olacak toplu sms, toplu e-posta atılabilen, çeşitli pazarlama araçları sunan, çalışan bazında performans değerlendirmesi yapabilecek raporlamalar hazırlanabilen, müşteri eğilimlerini ve alışkanlıklarını takip edebileceğiniz, pek çok başka platformla entegre olabilen karmaşık ama verimli araçlar haline geldiler.

Şirketler ile müşteri arasında kurulan, satış öncesi ve satış sonrası tüm eylemleri kapsayan, karşılıklı yararı ve ihtiyaç tatminini içeren tüm süreçleri bu sistemler üzerinden yönetebilirsiniz. Dijital platforma kaydettiğiniz müşteri bilgilerini doğru şekilde okumayı ve değerlendirmeyi öğrenirseniz mucizeler yaratabilirsiniz. gayrimenkul eğitimi

  • Gayrimenkul sektöründe CRM nasıl kullanılıyor?

Eğitimlerde işimizin en önemli kısmının insan ilişkileri olduğunu, satış yapmakla değil ilişki yönetmekle uğraştığımızı anlatıp dururuz. Müşteri ilişkileri yönetimi satışın tüm alanlarında olduğu gibi gayrimenkul alanında da tartışmasız en önemli şey.

Gelin görün ki satış sektörünün neredeyse yirmi yıldır  kullanmaya çalıştığı bu programlar gayrimenkul sektörününde hala taş devri kurallarıyla kullanılıyor. Markalı emlak şirketlerinin hemen hepsinin kendi altyapılarında CRM bulunduğunu görürsünüz ama programı anlayan ve verimli kullanan danışmana rastlamak o kadar kolay değil. Markasız ofislerin de bazıları müşteri ilişkilerini yönetmek için ücretsiz ya da ücretli çeşitli programları kullanmaya çalışıyorlar. En kötü ihtimalle bir exel dosyası açıp müşterilerinin iletişim bilgilerini kaydetmeyi akıl ediyor artık pek çok ofis. Bu listelerden faydalanma zamanı geldiğinde ise sektörün tek anladığı, gecenin bir yarısı listedeki herkese mesaj yollamak oluyor. Gecenin onikisinde “falan yerde kelepir 3+1 daire” diye mesaj düşüyor telefonunuza. Geçmiş ola. Listenizin yarısını bu mesajla kaybettiniz demek oluyor bu. Mesajı yolladığınız kişi daire alıcısı mı, arsa alıcısı mı, o saatte uyur mu, çalışır mı, 3+1 istiyor mu diye dikkat eden neredeyse hiç yok.gayrimenkul sektöründe CRM

Anlayacağınız  bu iş, müşterilerinizin iletişim bilgilerini dijital platformlarda listeleyip sonrada onlara “şunu al bunu al” demekle olmuyor. CRM programları iletişim bilgileri dışında hangi müşterinizin ne iş yaptığını, sizi kaç kere hangi saatlerde aradığını, ne istediğini, nasıl istediğini de kaydetmenizi istiyor. Sonra da bu verileri akılla ve yürekle okuyup “Osman bey, geçen ay giriş katı bir daire için bize ulaşmıştınız. Rampalı girişi ve asansörü olan bir dairemiz var. Size uyabileceğini düşündük” gibi anlamlı ve işlevli mesajları doğru saatte müşterinize ulaştırmanız için verileri değerlendirmenizi sağlıyor.

CRM programları sayısız dijital olanaklar sunuyor. Siz bu olanakları doğru şekilde değerlendirmezseniz ekranınızda yanıp sönen dijital satırlardan başka bir işe yaramazlar. Hiçbir CRM programı müşterinizin halini hatırını sormayı kendisi akıl etmez ama iyi kullanırsanız belli aralıklarla müşterilerinize hal hatır soran hoş e-postalar atabilirler. Gayrimenkul sektörü dijitalleşmeye CRM programlarını kullanıp doğru yönetmekten başlayabilir.

Konuyla ilgili benzer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: