YENİ GAYRİMENKUL DANIŞMANLARINI BAŞARIYA TAŞIYACAK 5 İPUCU

 

seiraa-real-estate-agent-charm-bangle-adjustable-wire-bracelets-stainless-steel-realtor-jewelry-gifts-braceletGayrimenkul danışmanı olarak yeni bir kariyere başlamak heyecan vericidir. Hızlıca sonuca ulaşmak ve başarı listelerinde adınızı görmek istersiniz. Ancak uzun vadeli başarı birçok şeye bağlıdır. İyi bir başlangıç için ilk bir yıl planlı ve çok çalışmalısınız. 

Gayrimenkul danışmanlarının büyük bir kısmı ilk iki yıl içinde başarısız olur. Ortalama komisyon gelirleri, başarılı olmak için yapılması gereken pazarlama faaliyetlerini karşılamaz. Yeterli kazancınız olmayınca yeterli tanıtım yapamaz ve bir türlü atlamanız gereken o kritik eşiği atlayamazsınız.

Heyecanınızın, coşkunuzun ve hızlı müşteri akışının sizi, ilk yıl için en önemli şey olan iş planlaması ve bütçeleme görevlerinden alıkoymasına izin vermeyin. Bu listedeki araçlar ve talimatlar, önemli ticari uygulamalara odaklanmanıza ve çok fazla para harcamaksızın hızlıca verimli bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

1.Beraber çalışacağınız bir yol gösterici bulun

Daha önce kendi işinizi yapmadıysanız iş planı yapmak, bütçenizi ve pazarlama faaliyetlerinizi planlamak size çok zor gelebilir. Ofisinizdeki tecrübeli danışmanlarla hızlıca tanışıp sorular sormanız gereken zaman işte bu zamandır. Size rol model olabileceğine inandığınız birini seçip her boş zamanınızda bıkmaksızın işin detaylarıyla ilgili sorular sormalısınız. Tecrübeli gayrimenkul danışmanlarının size ayıracak kısıtlı vakitleri olsa da siz doğru ve akıllıca sorular sorduğunuzda yanıtlamaktan mutluluk duyduklarını göreceksiniz.

Yine de cevaplara eleştirel bir gözle yaklaşın. Sadece sizden daha tecrübeli biri söyledi diye her şeye inanmayın. Bazen sıradışı pazarlama yöntemleri sırf o yöntemi deneyen kişinin karakteri ve popülaritesi yüzünden işleyebilir. Dinleyin sorun, üzerinde düşünün.

mentorship

2. Potansiyel müşteri listenizi değerlendirin

Başarılı gayrimenkul danışmanları etkileşim alanınızdaki iletişim listesinin sizin en önemli kaynağınız olduğunu hemen söyleyecektir. Özellikle önceki iş bağlantılarınız, yakın arkadaşlarınız ve akrabalarınızdan daha iyi bir başlangıçtır. Listenizde gayrimenkulle ilgilenecek kişilerin sayısından daha önemli olan şey size güvenen ve gayrimenkulle ilgilenenlere sizi önermekten mutluluk duyacak olanların sayısıdır.

3. Maliyetinizi hesaplayın ve sabitleyin

Gayrimenkul danışmanlığı bir çeşit girişimciliktir. Bu yüzden her şeyden önce maliyetlerinizi hesaplayıp iyi bir harcama listesi yapmalısınız. İşe başlamadan önce sırf iş için harcayacağınız bir miktar sermaye ayırdığınızdan emin olun. İş için yapmanız gereken sabit harcamaları ve yaşamak için yaptığınız harcamalarınızı listeleyin ve düzenli olarak takip edin. Her yeni harcamayı listenize eklemeyi unutmayın. Rakamları takip ederseniz kontrol altında tutmanız ve hedef belirlemeniz kolaylaşır.

4. Pazarlama Planı ve Bütçe Yapın

İşinizi yapmak için ne çeşit faaliyetler yapacaksınız? Bunların size maliyeti ne olacak? Pazarlama planınızı ve bütçenizi nasıl oluşturacaksınız? Hızlıca öğrenin. Üzerinde titizlikle çalışın. Yoksa işe başladıktan üç ay sonra arabanıza benzin koyacak parayı bulamayacak hale gelebilirsiniz.

5. Satış kanalınızı komisyonla sonuçlanacak ilişkilerle doldurun

Pazarlama ve hazırlık çalışmalarından beklenen komisyon getirilerini analiz etmek için bir tablo kullanın. Bir günde kaç görüşme yapmalısınız? Bunun kaçı satışa yönelik olmalı? Bu görüşmelerin kaçını randevuyla sonuçlandırabilirsiniz? Randevularınızın ne kadarından satış sözleşmesiyle ya da fiyat teklifiyle ayrılırsınız? Bu oranı arttırmak için ne yapmanız gerekiyor? Günlük görüşme sayınızı mı, görüşmelerdeki davranışlarınızı mı değiştirmelisiniz?

Elbette, ofisinizin ve markanızın sunduğu hizmetlerden ve pazarlama çalışmalarından yararlanmak istersiniz. Ancak, kendinizi ve işletmenizi ofisten ve markadan ayrıyken de ayakta kalacak şekilde tasarlamalısınız. Yoksa, (bu noktada “eğer” demediğime dikkatinizi çekerim) farklı bir ofise ya da markaya geçmeye karar verirken veya kendi ofisinizi kurmaya karar verdiğinizde, eli boş kalırsınız.

Konuyla ilgili benzer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: