Gayrimenkul sektöründe verilen eğitimler verimli mi?

Gayrimenkul ve satış eğitimleri ile ilgili en sık yaşanan sorun, eğitimlerden kısa bir süre sonra etkisinin yok olmasıdır. Şimdiye kadar katıldığım satış ve gayrimenkul eğitimlerinde, eğitim sonrası yeni bir şeyler yapmak konusunda az da olsa heyecanlanmayan bir katılımcı ile karşılaşmadım desem yeridir. Yine de bu etki nadiren uzun süreli olur. Eğitimlerden bir kaç gün sonra en vurucu cümleler ve eğlenceli anlar dışında detayları hatırlayan sayısı yarıdan azdır.

22491641_733283216877994_6280353453552795481_n.jpg

Eğitim modülü olmayan bir gayrimenkul danışmanı yetiştirme programı tasarlamak mümkün değil bence. Ama bu tür eğitimleri üst üste düzenlemek de pek verimli değil maalesef. Gelir üretmek için çırpınıp duran danışmanlarınızı sık sık yapılan ücretli eğitimlere katılmaları için ikna etmeniz zor. Peki çözümü nerede aramak gerekiyor? Tecrübelerim bana ofis kültürü ve stratejisi ile ilişkilendirilmeyen eğitimlerin uzun vadede fazla bir verim sağlamadığını gösterdi. Gayrimenkul danışmanlığı eğitimlerinin uzun vadede etkili olması için üç temel şartı yerine getirmesi gerekiyor.

  1. Danışmanlara, alacakları eğitimin ofisin hizmet stratejisi çerçevesinde verildiğinin çok net anlatılması gerekiyor

Gayrimenkul danışmanları bu eğitimin arkasındaki büyük resmi görmeliler. Yoksa eğitimin kendi gelecekleri ve ofis üzerindeki etkisini anlamalarını beklemek anlamsız olur.  “Biz ofis olarak değişmeye karar verdik, bundan sonra artık hepimiz böyle çalışacağız” mesajının danışmanlarınıza verirseniz eğitimden beklentileri ve aldıkları sonuçlar güçlenecektir. Gayrimenkul danışmanlığı eğitimleri bir kişisel gelişim kursu değildir. Ofisin stratejisini, felsefesini, kültürünü temsil eder ve sürdürülebilir kazanç için şarttır. Bunun herkes tarafından anlaşılması en önemli eşiklerden biridir.

2. Eğitimler sadece danışmanlara değil aynı zamanda onları bu stratejiyle yönlendirecek yöneticilere de yönelik olarak tasarlanmış olmalıdır.

Şimdiye kadar hazırladığım eğitimlerde, ofis çalışanlarının bana dönüp, “Hocam çok haklısınız da… siz bir de bunları bizim ofis yöneticilerine anlatın. Piyasa sizin anlattığınız gibi değil. Bizi hep hızlı satış yapmaya yönlendiriyorlar” dediğine çok şahit oldum. Ofisin üst yönetiminin katılmadıkları bir eğitimden sonra, danışmanları kaliteli hizmet konusunda yönlendirmeleri, onlara destek olmaları, koçluk yapmaları bu konuda şirket kültürü yaratmaları oldukça zor hatta imkansız. Bu yüzden bu tip eğitimleri hazırlarken önce yöneticilerle bir toplantı yapıp kendilerinden bekleneni açıkça anlatmak, bu eğitimle ne elde etmeye çalıştıklarını anlamak, daha sonra eğitim içeriği ve programını hazırlamak gerekiyor.

gayrimenkul eğitimi - Burcu Metinkale

3. Eğitimler kapsamında danışmanlara ve yöneticilere artık kendilerinden kurum içi birer girişimci gibi davranmalarının beklendiğinin açıkça anlatılması şarttır.

Girişimcilik ülkemiz kültüründe pek de desteklenen bir şey değil. Gayrimenkul danışmanı olarak sektöre giren pek çok kişinin maaşlı bir pozisyona balıklama atladığını görürsünüz. Ofis yöneticisi, ofis asistanı pozisyonları pek çok danışmanın iştahını kabartır. Gelir yaratmayı bilemeyen, yaptığı işin girişimcilik olduğunu anlamayan danışmanlar için hiç de şaşılacak bir durum değil bu.

Kurum içi girişimciyi yaratabilmek için rehberlik/mentorluk hizmeti alınması şart. Danışmanların bir danışman rehberi eşliğinde sahada nasıl çalışacakları, evrak kullanımının neden gerekli olduğu, hangi sistemle evrak kullanacakları, işlerini geliştirmek için atmaları gereken adımların neler olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Hepsinden önce bir girişimci bütçesini nasıl hesaplar ve kontrol altında tutar bunu öğretmek gerekiyor. Çoğunlukla, gayrimenkul danışmanlarını yönlendirecek olan yöneticilerin kendileri de böyle bir rehberlik hizmetinden faydalanmadıkları için gayrimenkul danışmanları eğitimlerde öğrendiklerini uygulamaya çalışırken ofis içinde esas ihtiyaç duydukları desteği alamıyorlar.

Gayrimenkul danışmanı yetiştirmek şirketin günlük işlerini değerlendirmekten farklı bir yaklaşım gerektiriyor. Yöneticilerin strateji geliştirmek, danışmanlar arasındaki ilişkileri koordine etmek, iş akışını netleştirmek konusunda antrenman yapmaya ihtiyaçları var. Ofis içerisinde gerekli altyapı hazırlanmadan tek bir eğitimle ofis kültürünü değiştirmeye çalışmak ve uzun vadeli bir başarı beklemek çok yanlış. İlk yapılması gereken şey ofis kadrosunun bu değişimi gerçekten isteyip istemediğini öğrenmek. Halinden memnun insanlara yeni bir yöntem kabul ettirmek mümkün olamıyor. Hiçbir eğitmenin elinde sihirli değnek yok. Ofis sahipleri değişim istiyorsa bu değişime razı olmayanlarla yollarını ayırıp ayıramayacaklarını, bir eğitim programına başlamadan önce iyice düşünüp hesap etmeliler. Eğitim içerikleri uygulanmaz, ofis tarafından desteklenip denetlenmezse eğitimde geçen zaman boşa harcanmış, verilen para da havaya savrulmuş oluyor. Benim önerim verimine inanmadığınız, mantığını desteklemediğiniz eğitimi para verip almamanız. Uygulamayacağınız, sonuçlarını ve süreçlerini kontrol edemeyeceğinizi düşündüğünüz eğitime zaman harcamayın.

istesem

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: