Gayrimenkul sektörü ve ilan sitelerinin aşk nefret ilişkisi

Bu aralar dijitalleşme konusunda çok yazıyorum biliyorum ama artık Gayrimenkul sektörü dijital dünyadan başlıyor. Müşteriniz sizinle önce dijital platformlardan tanışıyor. Gayrimenkul ilan siteleri hayati bir önem taşıyor. İşimizin en önemli parçası haline gelmiş bu sitelerle ilgi ise türlü acayiplikler eksik olmuyor.

Emlak ilan siteleri deyince gayrimenkul sektöründe bir isyan çığlığı kopuyor. Neredeyse herkes bir ağızdan Sahibinden.com sitesinin fiyat politikasıyla ilgili bağırıp çağırıyor. 2015’de ilan sayısı kısıtlaması ve fiyat artışı açıklandığında pek çok danışman ve ofis sahibi ortak bir tepki verip başka sitelere yöneleceğini sosyal medyadan çarşaf çarşaf ilan etti. Peki sonuç ne oldu? 2017 Ekim ayı toplam ilan sayılarına bakarsak Sahibinden.com sitesi 2015 yılında 2 milyon olan ilan sayılarının yarısına inmiş görünüyor. Siz yine de toplam ilan sayısına pek aldanmayın. Kullanıcı sayısındaki düşüş ilan sayısındaki düşüşle doğru orantılı değil çünkü. Kaybın büyük bir kısmı aynı ilanı yirmi kere girenlerin sayısının düşmesi, aktif olmayan ilanların artık hemen siteden düşürülmesi. Yani bu sayı düşüşünün en az yarısının sebebi, kullanıcıların fiyat yükselmesi ve ilan sayısı kısıtlaması yüzünden kötü alışkanlıklarından vazgeçmiş olması. Hürriyet emlak sitesi 2015’de 850.000 olan ilan sayısını 2017’de 1 milyonun biraz üzerine çıkarmış. Yani Sahibinden.com sitesinden kaçan müşterilerin bir kısmını kapmış gibi görünüyor ama rakamlar Sahibinden.com fiyat yükselmesinde koparılan tantanadan bekleneceği kadar büyük değil.

dijital sevme

Bir de işin başka boyutu var. Biliyorsunuz her markanın kendi internet sayfası ve ilan girilen dijital alt yapıları var. Rakamlara bakıldığında markalı emlak ofislerinin kendi alt yapılarını hala verimli kullanamadıkları açıkça görülüyor. İçlerinde 10 bin ilan sayısını  Remax ve Turyap markalarından başka geçen yok. Tüm markaların kendi altyapılarında toplam 50.000 ilan görünüyor. 10 bin civarı gayrimenkul danışmanının çalıştığı sektörde danışman başına 5 ilan düşüyor yani. Bu rakam size mantıklı geliyor mu? Eğitimlerde “bir danışman en fazla 10 portföy yönetebilir” dediğimde sayıyı yetersiz bulup kıyamet koparan danışman sayısına bakılırsa kişi başına düşen ilan 10’dan fazla olmalı çünkü. Rakamlar bir araştırma şirketinden değil bizzat benim istatistik çalışmalarımın sonucudur bu arada.

Yine söylüyorum hep de söylemeye devam edeceğim. Gayrimenkul sektörü çılgınca dijitalleşen dünyada kendi alt yapılarını kullanmamaya devam ederse neler olur tahmin bile edemiyorum. Geçenlerde alt yapıları sağlayan bir firmayla kullanılma oranları konusunda sohbet ettik. Durum görünenden daha vahim.digital_marketing-100480285-primary.idge

Bu rakamların bize söylemekte çok yetersiz kaldığı birçok şey var. İlanların çoğunun danışmanlar tarafından değil asistanlar tarafından girildiği gibi mesela. İlan kalitesinin yerlerde süründüğü gibi mesela.  Biz şimdilik rakamların bize söylediklerini değerlendirip sektörün bir fotoğrafını çekmeye çalışalım. Karşımıza çıkan manzara şu: Marka alt yapılarımızı kullanmıyoruz. Fahiş fiyatlı diye bir sürü laf söylediğimiz ilan sitesine alternatif bulmakta pek yol almamışız. Gayrimenkul sektörü olarak dijital becerimiz berbat. Buradan şu dersi çıkarmalıyız gibi görünüyor bana. Markaların temel eğitimleri arasında teknoloji kullanma becerisini ve isteğini arttıran sağlam eğitimler olması şart. Bu arada sosyal medya eğitimlerini teknoloji eğitimleriyle karıştırmayın lütfen. O konu iletişim başlığına giriyor. Markalar danışmanları tüm ilanlarını belli bir kurumsal dille kendi altyapılarına girmeye istek duyup becerene kadar bu eğitimleri ısrarla vermeliler. En beklemediğiniz iki markanın 2 tam günlük teknoloji eğitimi var. Büyük ve güçlü olduğunu iddia eden markaların intranet kullanımı ve teknoloji eğitimi kampı falan yapması lazım demek ki 🙂

Site/Marka adı İlan sayısı Ofis sayısı
Hürriyet emlak 919.636
Sahibinden.com 951.546
Emlaktown 369.365
Emlakjet 460.658
Milliyet emlak 267.478
Zingat 309.909
Emlak.net 104.255
İlan.com.tr 99.379
Emlak sitem 46.273
Remax 25.959 282 ofis – 4.655 danışman
Acilensatıyorum.com 13.812
Turyap 16.710 293 ofis – 1.176 danışman
Coldwell&Banker 4.875 139 ofis – 1.456 danışman
Emlakz 3.988
Sabah sarı sayfalar 3.900
Century21 1.263 44 ofis – 163 danışman
Eskidji 2.204 59 ofis
Realty World 670 168 ofis
Era 965 39 ofis
Keller Williams 2.227 19 bölge müdürlüğü
Emlakgo 1.962

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: