GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI BROŞÜR BASTIRMAKTAN DAHA İYİSİNİ NE ZAMAN YAPACAK?

Pazarlama teknikleri gelişti çağ atladı, biz hala broşür bastırmayı özel bir şey sanıyoruz diyorum diye bana kızıyorsunuz 😊 Sizi biraz daha kızdırmayı göze alıp gelişen teknolojinin gayrimenkul dünyasında da pazarlama dünyasında da bize neler hazırladığını anlatayım.

Finlandiya geçen yıl, dijital okuma yazma öğretmeye geçmek için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Yani kağıt üzerinde okuma yazma öğretmek yerine dijital ortamda öğretecekler bu beceriyi. Ülkemizde bile teknolojiye ulaşmış onbeş yaş altı okur yazarların yüzde yetmişinin okul testleri ve kitapları hariç tüm okumalarını dijital platformlardan yaptıklarını gösteriyor. Ya da hiç okumuyorlar.

Dünya sıralamasında eğitim ve teknoloji gibi pek çok şeyde geride olabiliriz ama online alışverişe en hızlı uyum sağlamış ülkelerden biriyiz. Sosyal medyayı çok sevdik. Akıllı telefonlara bayılıyor, her çıkan modele saldırıyoruz. Akıllı telefon kullanabilen nüfusun büyük bir kısmı görüntülü aramanın ne olduğunu biliyor ve kullanıyor. Eşiyle dostuyla telefonundan tabletinden görüntülü konuşuyor. Giyilebilir teknolojinin adını bile duymamış olanlar akıllı saatlerin tansiyonlarını ölçebildiğini, bazı kumaşların vücut ısılarını algılayıp ona göre ısıtma serinletme tepkileri verebildiğini biliyor.

Sanal gerçeklik denilen şeyden birçok kişi haberdar. Gözlükleri kapış kapış satılıyor, bu pahalı aleti alacak para bulamayanlar sokaklarda ya da alışveriş merkezlerinde kiralayıp kullanıyorlar. Parası yeten herkesin drone almışlığı ve kaybetmişliği var. Teknolojiyle ve dijitalleşmeyle haşır neşir olup duruyoruz. Farkında olmadan kullandığımız, oyuncak gözüyle baktığımız bu teknolojilerin büyük bir kısmı yakın gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacaklar.tech-evolution

Kişi başına düşen milli geliri bu kadar düşük bir ülkede bile teknoloji böyle almış başını giderken gayrimenkul sektörü pazarlama teknikleri ve dijital araçları kullanma açısından çok yavaş hareket ediyor. Böyle devam edersek çağ dışı kalmamız kaçınılmaz. Birkaç ofisin sanal gözlükle ev gezdirmeye kalkmış olmasına bakmayın siz. Gayrimenkul markaları henüz ellerinin altındaki dijital altyapıyı ofislere kullandırtmayı bile başaramadı. Kimse kendi markasının intranet alt yapısını doğru düzgün kullanmıyor, hatta tam olarak neler yapabildiğini bile bilmiyor. Danışmanlar bu altyapıdan sadece portföy girmek için ya da memnun müşterileri yorum girdiğinde yararlanıyor. En ilerisi raporlamalarını ve yazışmalarını burada yürütüyor. Oysa bu sistemler bundan beş yıl öncesiyle kıyaslanamayacak derecede çok ihtiyacı karşılıyorlar artık. Bütün dijital evraklarınızı depolayabileceğiniz, paylaşabileceğiniz, akıllı telefonunuzla ve diğer tüm teknolojik cihazlarınızla senkronize hale gelebilen bu alt yapılar daha sayamayacağım kadar çok özelliğe sahip.  Gelin görün ki kullanan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Danışmanlar portföy girmeyi, evrak ve formları sistemden doldurmayı eziyet sayıyor. Hatta pek çoğundan “çok para kazanınca şu kağıt kürek işlerini düzenleyecek bir asistan tutmayı düşünüyorum” cümlesini duyuyorsunuz. Oysa bu alt yapılar kişisel asistan olarak rahatça kullanılabilecek olağanüstü akıllı uygulamalar zaten.

Ofis asistanları ve yöneticileri dışında markaların kendi alt yapılarına hakim olan danışman sayısı çok düşük. Özellikle kırk yaş üstü danışmanlar geçmiş iş tecrübelerinde bilgisayar başı bir iş yapmamışsa bu sistemleri kullanmaya hiç yanaşmıyor.

Pek çok danışmanın hala kartlarında şirket uzantılı elektronik posta adresi yerine gmail, hotmail uzantılı adresleri kullandığını görebilirsiniz. Sadece ofis kadrosunun resimlerini ve isimlerini sisteme kaydetmiş bir daha da hiç kullanmamış ne kadar çok ofis olduğunu bilseniz şaşırır kalırsınız. Markanıza yaptığınız ödemelerin büyük bir kısmını bu teknolojik altyapı için ödediğinizi düşünürsek durum şaşırtıcılıktan çıkıp tuhaflaşıyor bence. Parasını verdiği bir hizmeti neden kullanmaz insanlar, anlamak çok zor.

kids

İşin pazarlama kısmına gelince saç baş yolmamak mümkün değil. Gayrimenkul ofislerinin sayısının son beş yılda ne kadar hızlı arttığını takip ettiniz mi bilmiyorum. Ofis sayısı kadar, ofislerin içindeki danışman sayıları da katlanarak artıyor. Bu sayı artışı, broşür bastıran ofis sayısını da beş yıl öncesine göre yirmi kat arttırdı.  Dijital ortamda tanıtım yapmayan ofis kalmadı. Sosyal medyadan portföyünü paylaşan paylaşana.

Bu kalabalığın arasında iyi hizmet verdiğinizi nasıl duyuracak, nasıl farklılaşacaksınız? Aralıksız olarak reklam bombardımana tutulan alıcı kitlenizin dikkatini çekmek için broşür yeterli mi? Bugün yeterli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, peki gelecek yıl? Onu da seneye düşünürüm mü diyorsunuz? Konut tüketicisinin eğilimi nasıl farklılaşıyor takip ediyor musunuz? Müşterileriniz size hangi kanallardan ulaşıyor, beş yıl öncesiyle bugün arasındaki farklar neler öğrenmek için uğraşıyor musunuz? Eskiden günlük ofis raporlarımızda “çat kapı” diye bir seçenek vardı. Kapıdan “ben ev almak istiyorum” diye gelen müşteri sayısını yazardık ve cadde üzerinde kurulmuş ofisler o seçeneğe oldukça büyük rakamlar yazarlardı. Son beş yılda kapıdan gelen müşteri sayısı yok denecek kadar azaldı.

Elektronik posta kullanmayı bilmeyen ama sosyal medyada at koşturan sevgili müşteri kitlemiz için yepyeni bir pazarlama dili ve yeni kanallar bulmamız, bu dijital çağda teknoloji bombardımanına maruz kalmış müşterilerimizin yeni eğilimlerini araştırmamız gerektiğini anlatabilmişimdir umarım. “Broşür artık yetersiz” dediğimde beni dövmeye kalkmayın diye söylüyorum bunları. Bırakın bröşür bastırmayı kartvizitlerini kaliteli bir kağıda bastırmayı bile masraf sayan ofisler ve danışmanlar var. Onlar bir kenarda dursun, ben ilerlemek, kaliteyi yükseltmek ve gelişmek isteyenlere sesleniyorum. Basılı materyallerin ömrü tükenmek üzere. Dijitalde neler oluyor, öğrenin, kullanın ve fikir üretin. Yoksa broşür candır, yeter ki hedef kitlenize ulaştırın.

Reklamlar

2 Comments on “GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI BROŞÜR BASTIRMAKTAN DAHA İYİSİNİ NE ZAMAN YAPACAK?

  1. Geri bildirim: GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM) – GAYRİMENKULDE HARİKA ŞEYLER

  2. Geri bildirim: GAYRİMENKUL DANIŞMANLARI İÇİN SOSYAL MEDYA İPUÇLARI – GAYRİMENKULDE HARİKA ŞEYLER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: