Gayrimenkul danışmanlarının mutlaka sahip olması gereken 5 özellik

Ofis sahiplerinin beraber çalışacağı bir gayrimenkul danışmanı adayını seçerken dikkat etmesi gereken kriterler çok da uzun bir liste oluşturmaz. Aşağıdaki beş özelliğe sahip birisi gayrimenkul danışmanı olmak için oldukça iyi bir başlangıç noktasındadır.

  1. Yüksek Motivasyon/Girişimci ruh

Gayrimenkul danışmanları kendi işlerini sıfırdan kurar ve yönetirler. Ofis desteği tabii ki önemlidir ama etkisi bir yere kadardır.  Çünkü bir gayrimenkul danışmanına her adımda yol gösterilmesi, her zorlukta motive edilip desteklenmesi mümkün değildir. Kendi işini yönetme becerisi ve farkındalığı olmayan birine verdiğiniz destek bir süre sonra ofise yüklenmiş verimsiz bir yük halini alır.

cropped-kenex-cloud-header-11

2. İletişim becerisi

Gayrimenkul danışmanlarının en önemli ihtiyacı verimli iletişim becerisidir. İletişim becerisinin hem sözlü hem sözsüz hem de yazılı olanına ihtiyaç duyarlar. Sanılanın aksine iletişim becerilerini sadece satışa ikna etmek için kullanmazlar. Karmaşık ve detaylı kanuni süreçleri, süreç boyunca kullanılması gereken kıymetli evrakları, kredilendirme koşullarını tutarlı ve anlaşılır bir şekilde açıklamak için de iletişim becerilerini ortalamanın üzerinde kullanabilmelidirler.  Aynı zamanda karşılarındaki müşterinin ihtiyacını ve durumunu anlamak için beden dili okuyabilmeli, doğru soruları sorabilmeli ve cevapların yönünü etkileyebilmek için hipnotik dil kalıplarını bilmelidirler.

Realtor-Tshirt-10

3. Kişilik/Beğenilebilirlik

Gayrimenkul danışmanları yer gösterme, kredilendirme gibi süreçler yüzünden müşterileriyle uzun saatler geçirmek zorunda kalırlar. Bu yüzden müşterilerinin bu uzun saatleri beraber geçirmekten hoşlanacakları uyumlu ve pozitif kişilik özelliklerine sahip olmaları müşteri ilişkilerinin temelinin kolay atılmasını sağlar. Uyumlu, olumlu, kolay sempati duyulan gayrimenkul danışmanları müşterilerinin kendilerini rahat hissetmesini ve kolayca güven duymasını sağlamakta güçlük çekmezler. Bu özelliklere sahip danışmanlar genellikle harika memnuniyet referansları alır ve müşterileriyle uzun soluklu dostluk ilişkileri kurarlar.

4. Profesyonel görünüm

Görsel dünyanın her şeye hakim olduğu modern çağda bir gayrimenkul danışmanı başarılı olmak istiyorsa önce başarılı bir danışman gibi görünmeyi öğrenmeli. Çünkü bir danışmanla ilk defa tanışan müşteriler çok hızlı bir biçimde dış görüntüye bakarak danışmanın başarılı, yeterli ve güvenilir olup olmadığına karar verirler. Gerçek olsun olmasın gayrimenkul danışmanları “başarılı bir gayrimenkul danışmanı” imajının içini, dış görüntüleriyle de doldurmak zorundalar. Yani önce “başarılı gibi” görünün, başarı arkasından gelsin.

5. Organizasyon becerisi/ Zaman yönetimi

Gayrimenkul danışmanları gün boyu aynı bir sirk cambazının yaptığı gibi pek çok topu havada düşürmeden döndürüp dururlar. Birbirinde farklı pek çok işi beraber yapabilmek hem iyi bir organizasyon becerisi hem de zaman yönetmeyi bilmeyi gerektirir. “Zaman yetmiyor” bahanesi günün verimli kullanılmadığı anlamına gelir. Başkasına devredilmesi gereken işleri kendi üstlenen, randevularını mantıklı ve gerçekçi bir şekilde düzenleyemeyen gayrimenkul danışmanları bir süre sonra kendilerini iş tarafından yönetilirken bulurlar. Rüzgarın önünde sürüklenen yapraklar gibi sürüklenir dururlar. Oysa bir danışmanın yaptığı esas iş, süreç yönetmek ve sürece hakim olmaktır. Yani ipler danışmanın elinde olmalıdır.

Bu beş özelliğe sahip birisi size gelip “ben gayrimenkul danışmanı olmak istiyorum” derse sakın kaçırmayın derim. Ama unutmayın bunlar sadece başlamak için gereken kriterler. Danışman olabilmek için bu özelliklerin yanında bir de büyük bir gayretle çalışmak ve öğrenmek gerekiyor.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: