Dijital dünyada bir gayrimenkul ofisi masalı

“Biz dijital olanakları çok iyi kullanıyoruz” diyor karşımdaki ofis sahibi. Ofis yöneticisi de heyecanla başını sallayıp destekliyor. “Sosyal medyada çok etkiniz. Bir ajansla anlaştık, bize SEO yapıyor”. “Harika” diyorum. “Peki hedeflerinize ne kadar yaklaştınız?” Karşımdakiler biraz şaşkınlaşıyor. “Eeee facebook sayfamız 25 bin beğeniye ulaştı” diyorlar. Sayfayı açıp bakıyorum, ilk üç paylaşımda beğeni sayısı 100 civarında ama bir tane bile yorum yok. Görseller stok fotoğraf sitelerinden alınmış. Ofiste çalışanlarla ilgili tek paylaşım çan çalarken çekilmiş resimleri. Müşterileriyle ilgili paylaşımlar ise satış bittikten sonra yapılan tapu önü resimlerinden ibaret.

team-meeting1

“Dijital varlığınızı neye göre oluşturdunuz?” diyorum. “Facebook, İnstagram ve Twitter’da varız. Bir de Web sitemiz var” diye gururla cevap veriyorlar. “Web sitenizinde ne var?” diyorum. “Portföyleri üç boyutlu kaydettik. Sanal tur yaptırıyoruz müşterilerimize, bir de bazı portföylere drone çekimleri yapıyoruz” .  Dayanamayıp soruyorum “peki tüm bu dijital girişimlerinizle ne elde etmeyi planladınız?” Tekrar şaşkın bakışlarla karşılaşıyorum. “Daha çok ciro, kaliteli hizmet, müşteri memnuniyeti” diye geveliyor ofis yöneticisi.

digitalworldshutterstock_108005828.jpg

“Ofisinizdeki sözleşmesiz portföy oranı yüzde kaç?” diyorum. “Yüzde 60 civarı” diye cevap veriyorlar. “Müşteri memnuniyeti politikanız, danışman ilişkileri politikanız ne?” diyorum. Cevap yok… Ofis sahibi atlayıp “CRM programı kullanıyoruz” diyor.  “CRM programınızı verimli kullanıyor musunuz?” diyorum. “Üçbinin üzerinde müşteri bilgisi kaydımız var” diyorlar bir ağızdan. “Verileri kim değerlendiriyor?” diyorum. “Ofis asistanımız tüm yeni portföylerimizi kayıtlı müşterilerimize düzenli olarak SMS ve elektronik posta yoluyla bildiriyor” diyorlar. “Tamam” diyorum. Anladım. “Bana büyük bir bardak kahve getirebilirseniz iyi olur sanırım. Çok şey konuşmamız lazım sizinle”

*Kişiler ve ofis hayal ürünüdür efendim.

Reklamlar

2 Comments on “Dijital dünyada bir gayrimenkul ofisi masalı

  1. Burcu Hnm, çok güzel yazmışsınız.
    Bu eksikliklerin içinden sıyrılabilenler zaten işlerini yürütüyor, diğerleri de Piyasa Çok düşük diye sızlanıyor.
    Cem Örgey

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: