Gayrimenkul Sektörüne dışarıdan bakanlar ne görüyor, gerçek ne?

Gayrimenkul sektörü hakkında ne çok şey söyleniyor değil mi? Sokakta, toplu taşım araçlarında bir kulak kabartın. Her gelir grubundan insan kendi mülkleri hakkında, gayrimenkul pazarlamak ve gayrimenkul pazarlayanlar hakkında bol bol atıp tutuyor.  Peki sektörün gerçeklerini ne kadar biliyor dışarıdakiler?

community, unity, people and support concept - couple hands hold

  • Az çalışıp çok kazanan bir meslek grubu olduğumuzu düşünüyorlar

Bir gerçeklik payı olduğunu itiraf etmeliyiz değil mi? Çünkü bu sektörde az çalışıp çok kazanan birileri gerçekten var. Ben lafı dolandırmadan söyleyenlerdenim biliyorsunuz. Az çalışıp çok kazanıyorsanız dolandırıcılık yapıyorsunuzdur, birinin hakkını yiyorsunuzdur, sıradan insanların görüşmeye cesaret edemeyeceği karanlık insanların işlerini takip ediyorsunuzdur net. Çünkü gayrimenkul sektöründe az çalışıp çok kazandığınız dönemler vardır ama kısa sürer, tesadüftür yani. Üç ay sürer, beş ay sürer biter. İstikrarlı olarak çok para kazanmanın akıllıca ve çok çalışmaktan başka yolu yok bu sektörde.

  • Yaptığımız işi herkes yapabilir sanıyorlar

Bu da çok yanlış sayılmaz. Başka mesleklerden farklı olarak gayrimenkul danışmanlığı için eğitim seviyeniz, cinsiyetiniz, aile kökeniniz, yaşınız, deneyiminiz çok az önem taşır. Tek bir kriter vardır, bu iş için gereken fedakarlıkları yapacak mısınız yapmayacak mısınız? O yüzden sokaktaki herkes işimize bakıp “bu yapıyorsa ben de yaparım” diye düşünebilir. Haklıdır.

  • Gayrimenkul danışmanıyla emlakçı arasında gösteriş için kullanılan bir unvandan başka bir fark olmadığını düşünüyorlar

Bir fark var ama iddia edildiği gibi bir fark değil o. Kurumsal çatı altında çalışanlara gayrimenkul danışmanı diyoruz. Ama bu unvanı taşımak için aldıkları eğitimin hakkını veren ofis ve danışman sayısı çok düşük. “Emlakçı” diye küçümsediğiniz kitle arasında ise kurumsal çatı altında çalışanları cebinden çıkaracak uzmanlık ve beceriyle çalışan pek çok insan var.

  • Güvenilmez olduğumuzu düşünüyorlar

Çok büyük paralardan bahsediyoruz biliyorsunuz. İşte o büyük paralar tehlikeli ve güvenilmez insanları bu sektöre doğru mıknatıs gibi çekiyor. Dışardan bakanların bu konuda önyargılı olmalarına yetecek kadar çok kötü niyetli insan var sektörde. Diğer mesleklerle kıyaslarsak güvenilir insan oranı en düşük meslek bizimki çıkabilir. Emlakçılık yasası çıkınca durum değişir diye düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. İş yasayla değil çabayla çözülecek

  • Gayrimenkul danışmanlığının gelip geçici bir iş olduğunu düşünüyorlar

Emeklilerin ve iş bulamayanların yerimiz belli olsun diye emlak ofisi açtığı bir ülkede çok da şaşırtıcı bir ön yargı sayılmaz aslında. Kurumsal ofislerdeki hızlı sirkülasyonu da düşünürseniz hak vermemek çok zor bu ön yargıya. Etrafınıza bir bakın, sizinle işe başlamış arkadaşlarınızın kaç tanesi hala sektörde çalışıyor? Genelde bir yıl kadar sürüyor gayrimenkul danışmanlığı macerası. Sektöre girenler ya vazgeçip evlerine dönüyor ya da maaşlı bir iş alanına kayıyorlar. Danışman olarak başlayan pek çok kişinin ofis asistanı olmak istediğini gördü bu gözler.

Dışarıdan bakanlara çok fazla hak verdim değil mi? Evet sektörün içini bilmelerine olanak yok ama emin olun bu ön yargıları biz körüklüyoruz. Yeterince uğraşırsak değiştirebilecek olan da yine biziz tabii ki. Gayrimenkul danışmanlığını meslek olarak gören ve gelişmesi için çaba gösteren tüm danışmanlara ve markalara selam olsun

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: