GAYRİMENKUL DANIŞMANLARININ EĞİTİMLERDE EN ÇOK SORDUĞU SORULAR

Pek çok farklı markanın ofisleriyle ve marka çatısı altında olmayan ama büyük ekipler kurmuş ofislerle bugüne kadar yüze yakın eğitim yaptık. On yıldır sektörün sorunlarını çözmek yolunda çok az yol aldığımızı en net görenlerden biriyim o yüzden. Hiç yol almadık demiyorum ama yapabileceğimizin çok azını yaptık. Bunca yılda danışman adaylarının soruları, şikayetleri ve beklentileri çok az değişti çünkü. Buyurun yıllardır her eğitimde bana sorulan sorular ve benim verdiğim bazen de veremediğim cevaplar:12938214_598786893606791_6432704865885197990_n - Kopya

  • Eğitimde anlattığınız şeyleri yapan danışmanlar var mı gerçekten?

Evet gerçekten yapanlar var. Etrafınıza biraz dikkatli bakarsanız, sayıca çok olmasalar da orada olduklarını ve hizmet kaliteleri sayesinde ciddi kazançlar elde ettiklerini görürsünüz

  • Bildiğimiz gibi yaparak da para kazanıyoruz. Neden sizin önerdiğiniz gibi yapalım ki?

Bildiğiniz gibi yaptığınızda istikrarlı gelir üretemediğiniz için her kriz döneminde bana koşup “işler çok kötü, kriz var, ne yapmak lazım hocam” diyorsunuz. Oysa işinizi belli bir model üzerine inşa ettiğinizde yavaş ama istikrarlı sonuçlar alıyorsunuz. Kriz dönemlerinde ne yapmanız gerektiğini biliyor, hazırlıksız yakalanmıyorsunuz.

  • Bölge çalışması gerekli mi? Yani ne bileyim ben her yere çalışıyorum, üstelik para da kazanıyorum.

Hişşşt bir sakin olun bakalım 😊 Evet bölge çalışması şart. Her yere çalışarak iş kalitenizi ve gelirinizi şu anki seviyesinin üstüne çıkaramazsınız. Her yere çalışmaya zaman ve enerji de yetmiyor üstelik. İnsanız biz, enerji kaynaklarımızın bir sınırı var. Hele İstanbul’da yaşıyorsanız Kadıköy’deki danışmanın Beylikdüzü’ndeki bir portföye sağlıklı hizmet verebileceğine aklınız kesiyor mu? Boşuna mı yönlendirme ve paylaşım sistemlerini anlatıyoruz size.

  • Eeee tamam da ne zaman para kazanmaya başlayacağız biz?

Normal koşullar altında bir danışmanın ilk ay işlem yapmasına izin vermeyiz. Kulağınıza çok acayip geldi değil mi? Sebebini merak edenlere ayrıca açıklarım. İlk üç ayın sonunda birkaç küçük kiralama işlemi yapmış olmalarını, altıncı ayın sonunda kendi masraflarını çıkarmaya başlayacak hale gelmelerini, ilk yılın sonunda da artık evlerini geçindirecek kadar gelir üretmelerini bekleriz. Yaşam standartlarını yükseltecek kadar gelir üretmeye ikinci yıl içinde ulaşmalarını umut ederiz. Peki gerçekleşir mi? Herkes için değişir aslında. İçinde bulunduğunuz ofisin koşulları, sizin çabanız, işe başladığınız dönemin ekonomik şartları ve daha pek çok faktör vardır bu süreci etkileyen.

  • Biz iş güç peşinde koşmaktan sizin eğitimde anlattığınız modeli uygulayamıyoruz. Nasıl olacak o?

Eğitime işe başlamaya karar verince gelmelisiniz zaten. İşe başladıktan 6 ay sonra gelirseniz çok zorlanırsınız. Onun için temel eğitim deniyor adına. Temel atmadan inşaata başladıysanız önünüzde tek bir yol var. Önceden yaptıklarınızı yıkıp sıfırdan başlamak. Ne kadar ürkütücü değil mi?

  • Sizin eğitimde anlattıklarınız çok mantıklı geliyor ama ofise dönünce herkesin yaptığını yapmaya devam ediyoruz. Bir iki gün deneyip vaz geçiyoruz.

Bir tek sizin başınıza gelmiyor üzülmeyin. Ofisinizin sahibi, yöneticiniz ya da bir danışman koçu tarafından desteklenmediğiniz sürece bir iş modeli sürdürmek zordur. Çok az insan tek başına böyle bir şeyin altından kalkabiliyor. Yardım almalısınız. Ama bu yardım, arabanıza benzin koymak, size hazır sözleşmeli portföy sağlamak gibi şeyler olmamalı. Spor salonuna gittiğinizde eğitmenlerin yaptığına benzer bir yardım olmalı. Yani ilk defa denediğiniz bu işte başınızda birisinin durup nasıl yaptığınızı gözlemesi, yanlışınızı bizzat nasıl doğru yapılacağını göstererek düzeltmesi gerekir

  • Şu sosyal medyada gördüğümüz danışmalar gerçekten göründükleri kadar başarılı mı?

Başarılarını göstermek konusunda başarılı oldukları kesin. Bir kısmı da gerçekten başarılı. Ama sektörün çok daha başarılı birçok ismini sosyal medyada görmüyorsunuz. Marka çatısı altında olmayıp çok düzgün hizmet veren daha ne danışmanlar var. Kimse onlara gösterişli törenlerle ödül vermiyor ama markaların ciro birincilerini yaya bırakacak, adını hiç bilmediğiniz pek çok kişi var.

  • Bu kadar çok evrak doldurursak işimizi yapacak vakit bulamayız. Bunların hepsi gerekli mi?

Evet gerekli. O evrakları kullanmadığınız için hep aynı şeylerden şikayet edip duruyorsunuz. O evrakları danışmanlara eziyet olsun diye düzenlemedik ki. Her biri şikayet ettiğiniz önemli bir soruna çözüm olarak üretildi. Yazıp çizmekten bu kadar korkmayın yahu. İki satır yazınca incileriniz dökülmez. Yazmayı sevmiyorsanız çok çalışıp kendinize sizin yerinize evrak işlerini takip edecek bir asistan tutarsınız olur biter

  • Siz neden gayrimenkul danışmanlığı yapmıyorsunuz peki?

Benim bir idealim var. Bu memlekette gayrimenkul danışmanlığının kalitesini yükseltmek. O yüzden eğitimcilik yapıyorum. Eğitimcilik yaparken danışmanlık yapmaya devam edemem. Benimle eğitim yapanlar bilir, eğitim süresince telefonum kapalıdır. Bana ulaşamayan müşterilere hizmet veremem ki.

Başka sorunuz varsa çekinmeyin sorun. Ben bayılırım cevaplamaya 🙂

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: