Eyy gayrimenkul danışmanı… Kendine başka bir iş bul

Meslek hayatımın son on yılını, tutkusunun ne olduğunu hiç düşünmemiş ama gaza gelmiş, parasız ve başarısız, hayallerinin peşinden koştuğunu sanan, mutsuz, umutsuz insanları seyrederek geçirdim.
Gayrimenkul sektöründe hayatının merkezi yanlış yerde sallanıp duran yüzlerce danışman ve danışman adayı, acı içinde koşturup duruyorlar. Kimse onlara “bu iş sana göre değil, gücünü sana çok daha uygun başka işler için harca” demiyor.
Farkındayım bu iş çok cazip. Bu işe talip olanlarda belli özellikler ya da diploma aranmıyor. Kazanılabilecek gelir kelimelerle tarif edilemeyecek kadar yüksek. Harcanan emek bu ülkede asgari ücretle çalışan birçok kişinin harcadığı emekten daha azmış gibi görünüyor. Haftanın 6 günü, günde 8 saat çalışıp ay sonunda 1.600 TL almakla tek işlemden 5.000 TL alma ihtimali kıyaslanamaz bile. Gelin görün ki gayrimenkul danışmanlığı, herkesin rahatlıkla gücünü ve becerisini değerlendirebileceği bir alan değil. Hatta pek çok kişi için kumar kadar tehlikeli. Sopanın ucunda sallanan havucu kovalayan ve o havucu hiç yakalayamayacak olan çok danışman var. Kişisel gelişim kitaplarında ve gayrimenkul sektöründeki markaların eğitimlerinde sürekli pompalanan “tutkularının peşinden koşup kazanan insan modeli” siz olmayabilirsiniz.

sopanın ucundaki havuç
Sorun kendinize… Neden gayrimenkul danışmanı olmak istediniz? Bağımsız çalışabilmek için mi? Herkes yapıyor ben de yaparım diye düşündüğünüz için mi? Tutkunuz gayrimenkul sektöründe başarılı olup yükselmek mi, yoksa fazla nitelik aranmayan bir işten para kazanmak mı? İkisi arasındaki o küçük fark bu işteki başarınızın temel taşlarını oluşturuyor.
Emlakçılık başka, gayrimenkul danışmanlığı bambaşka bir şey. Harika bir emlakçı olabilecekken büyük markaların ofislerinde kendilerine hiç uymayan bir iş modeliyle çalışmakta inat eden yüzlerce kişi var. Ofis sahipleri de sırf ciroya etki ediyor diye bu çalışanlardan vazgeçmek istemiyor. Oysa markalar altında yapılan gayrimenkul danışmanlığı, bir iş modelidir. Kuralları ve yaptırımları vardır. Olmalıdır.
Ödenen isim hakkı bedelleriyle bir marka adını kullanma hakkını değil, sağlam kurulmuş bir sistemi satın alırsınız. Buna rağmen pek çok markalı ofis, işlerini bildikleri gibi yapıyor. Tabelalarında “falan emlak” yerine bilinen bir marka yazıyor olmasının havasını atıyor sadece. Merkezdeki eğitimlere katılıyor, o gazla bir iki hafta önerilen iş modelini yürütmeye çalışıyorlar. Bu iş modelinin kendi bildikleri yoldan daha yavaş işlediğini görünce de bildikleri, alıştıkları yoldan devam ediyorlar. Sektör, marka tabelası taşıyan ama karadüzen çalışan ofisler ve danışmanlardan geçilmiyor.

Ofis sahiplerinin büyük bir kısmı tabelayı kapıya astıklarında ve çalışanlarına siz bizim çalışanımız değil iş ortağımızsınız dediklerinde sistem kendi kendine işlemeye başlayacak sanıyor. Ama gerçek bir gayrimenkul danışmanı yetiştirmek çok emek ve çaba isteyen bir süreçtir. Markalar da ofis sahiplerini bu konuda fazla sıkıştırmadığı için gayrimenkul danışmanı kartı taşıyan ama bu niteliğe hiç sahip olmamış yığınla insanı sektör çiğneyip çiğneyip atıyor maalesef. Danışman tutundurma oranları %12-13 civarında hala. Yani işe beraber başlayan 10 danışmanın yıl sonunda sadece bir tanesi bu işe devam ediyor.
Gayrimenkul danışmanlığı gerçekten eşine az rastlanır güzellikte bir iştir. Ama herkese göre değildir. Parlak renklerle yazılmış tabelaların, janjanlı ofislerin, hoplanıp zıplanan eğitimlerin, ödül törenlerinin cazibesine kapılmadan önce bu işin gerçeklerini ve gereklerini öğrenin. Sistemi anlamış ve uygulamak için çaba göstermiş bir ofis bulun. Gerçekten istediğiniz iş bu mu? Yoksa sadece sonuçlarını mı istiyorsunuz? Sadece sonuçlarla ilgileniyorsanız ve gereken çabayı göstereceğinizden, bu katı kurallı iş modeline uyabileceğinizden şüpheniz varsa emlakçı olun lütfen.
Ya da hem aklınızı hem gücünüzü kullanabileceğiniz başka bir şeyin peşine düşün. Marangoz olun, aşçı olun, otobüs şoförü olun ama her ne olduysanız işinizi gerektiği gibi yapanlardan olun. Mutlu olun demiyorum bakın. Rahat ve kendinizden emin olun. Neden o işi yapıyorsunuz bunu iyice biliyor olun. Mutlu olmak için mi, az düşünmek için mi, çok para kazanmak için mi, az çalışmak için mi? Hayatınızı sürdürmek için yapıp duracağınız bu şey, hayatınızda doğru yerde durmuyorsa, hangi mesleği yaparsanız yapın, kendinizi sürekli bir huzursuzluk denizinde yüzerken bulursunuz. Hayatınızı değiştirebilecek olan gayrimenkul danışmanlığı işini gerçekten hayatınızı değiştirmek için yapmanız dileğiyle…

Reklamlar

3 Comments on “Eyy gayrimenkul danışmanı… Kendine başka bir iş bul

  1. Gayrimenkul sektörü ile ilgili öngörülerimi paylaşıyorum bu işe ola bağlılığımız ve sektöre olan hâkimiyetiniz, insanlara karşı hal ve hareketlerimizi ve konuşmalarımızı iyi seçerek o insanların akıllarında yer etmemizi sağlamamız gerekir ve piyasayıda iyi takip etmemiz gerekir. Aksi taktirde yapılan işler ve söylediklerimiz havada kalır . Önce çevre sonra para gelir.

    Beğen

  2. Geri bildirim: GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞININ SİZE GÖRE OLMADIĞINI GÖSTEREN 10 İŞARET – GAYRİMENKULDE HARİKA ŞEYLER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: