Gayrimenkul danışmanlarına 10 altın öğüt

1 – Yeni müşteri kazanacağım derken eski müşterilerinizi ihmal etmeyin
Satış yapıldı bitti diye o ilişki bitmedi ki. Kurmak için onca çaba gösterdiğiniz bir ilişki hiç çöpe atılır mı? Sıkı sıkı tutun, bırakmayın. Eski müşteri, yeni müşteri kazandırır unutmayın. Arayıp hal hatır sorunca incileriniz dökülmez 🙂

2 – Reklam yapacaksanız reklam yapmaya değer portföylerinizi seçin
Sıkıcı, saçma sapan fiyatlı, kar ettirmeyecek portföyün vitrininizde ne işi var yahu. Hatta öyle portföyleri hiç almayın, aldıysanız da bari gözümüze sokmayın. Doğru fiyatlı portföylerle pazarlama çalışması yapmazsanız yaptığınız reklam sizi sadece ele güne rezil eder.

3 – İşe başladığınız günkü heyecanınızı kaybetmeyin
Gözünüzün ışığı söndü mü bitti bu iş. Hep aynı heyecanla işe sarılmanız lazım. Yoksa ekmek parası çıkarmaktan öteye gidemezsiniz. Bu iş sevilmeden heyecan duymadan yapılacak bir iş değil. Memur değilsiniz ki cancağazlarım. Sıkılarak iş mi yapılır?

4 – Hizmet bedeliniz konusunda inatçı olun. Hak ettiğinizi mutlaka alın
Hizmet bedeli düştükçe, müşteri kalitesi düşer. Kaliteli hizmet verin, hakkınızı alın, kaliteli müşteriler gelip sizi bulurlar. Hizmet kaliteniz konusunda inatçı olursanız hizmet bedelinizin tartışılmasına izin vermezsiniz zaten. Sevimsiz olun demiyorum. Hizmet bedelinizi hak ettiğiniz konusunda kimsenin şüphesi olmasın diyorum. Bir indirim yaptığınızda bunun ne kadar önemli ve değerli olduğunu müşteriniz taktir etsin diyorum.

5 – Ciroya değil hizmet kalitenize odaklanın
Sektörde netice Hatice’den önce geliyor gibi görünebilir. Ofisler arasındaki ciro savaşlarında böyledir gerçekten. Ama müşteri sadece satana değil, doğru düzgün satana para vermek istiyor. Kurtlar kurtlarla tilkiler tilkilerle çalışır unutmayın. Ben bu işi böyle yapmam demeniz gerektiği anı bilin. Sırf para kazanalım diye omurgamızdan vazgeçecek değiliz. “Millet ne dümenler çeviriyor, kimsenin umurunda değil” demeyin. O dümenlerden sizin haberiniz olduysa başkalarının da haberi oluyor. Nasıl olursa olsun sadece para kazanmak istiyorsanız siz bilirsiniz tabi. Her sektörün dolandırıcısı vardır mutlaka. Ama mesleki itibar diye bir şey var yahu!!!

6 – Değişime uyum sağlayın
Portföyler de, müşteriler de, pazarlama yöntemleri ve inşaat teknikleri de zaman içinde değişir. Bugün moda olan satış tekniği yarın demode olur. Teknoloji alıp başını gitmiş zaten. Yeni bir inşaat ya da dekorasyon şekli gördünüz mü ağzınızı açıp bakmayın. Dergileri karıştırın, hatta yapı malzemesi satan mağazaları sık sık ziyaret edin. Değişmezseniz, değişimi takip edenlerin gerisinde kalırsınız. Web tapudur, dijital pazarlamadır, sanal gerçelik ortamında sunumdur falan sektör aldı başını gitti. Ben bildiğimden şaşmam, klasik yöntemler yeterli diyorsanız da siz bilirsiniz.

7 – Hedef koymayı, stratejik plan yapmayı unutmayın
Hedefiniz olmadan nereye varacaksınız? İki yılda voliyi vurup piyasadan çekip gitmek mi istiyorsunuz yoksa bu işin uzmanı olmak mı? Her ikisi içinde stratejiye ihtiyacınız var emin olun.

8 – Karşınıza iş için çıkanları sadece müşteri olarak görmeyin
İşinizi yaparken dost edinmeyi unutmayın. Hayat sadece iş etrafında dönseydi emekli oluğumuz gün ölürdük. Gayrimenkul işinin emekliliği de yok üstelik. 90 yaşına kadar yap, kimse karışmaz. Harcayacaksanız para harcayın, insanı biriktirin en iyisi bu.

9 – İşinize yatırım yapın
Bu iş kendi işiniz. Hangi marka altında çalışıyor olursanız olun. Siz kendinizi bir marka haline getirmezseniz hiçbir marka sizi kurtaramaz. Eğitimlere katılın, pratik yapın. İşinizin tecrübelileriyle sohbet edin. Her gün işiniz hakkında yeni bir şey öğrenin. Bir şey mi kaybedersin?

10 – Dünya yansa da siz gülümsemekten vazgeçmeyin
Olan biten saçmalıkları üzerinize alınmayın boş verin gitsin. Gün bittiğinde geriye siz ve sizin hayatınız kalıyor. İç dünyanızda mutlu olmayı bilmiyorsanız en büyük başarıları da elde etseniz, deli gibi para da kazansanız mutlu olamazsınız. O yüzden gülümseyecek gücü kendi içinizde bul. Dışarıda aramayın.

Reklamlar

2 Comments on “Gayrimenkul danışmanlarına 10 altın öğüt

  1. Geri bildirim: YENİ GAYRİMENKUL DANIŞMANLARINI BAŞARIYA TAŞIYACAK 5 İPUCU – GAYRİMENKULDE HARİKA ŞEYLER

  2. Geri bildirim: GAYRİMENKUL DANIŞMANLIĞININ SİZE GÖRE OLMADIĞINI GÖSTEREN 10 İŞARET – GAYRİMENKULDE HARİKA ŞEYLER

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: