Gayrimenkul danışmanlarının yaptığı 10 büyük hata

1. Sadece sosyal medyayı kullanarak danışmanlık yapmaya çalışmak

Sosyal medyanın gücü tartışılmaz. Ama eğer siz işiniz için gerçek bir çaba göstermiyorsanız, sosyal medya sizden ancak içi boş parlak bir balon yaratabilir. Gerçekten becerikli değilseniz, ortalamanın üzerinde bir hizmet veremiyorsanız sosyal medyada oluşturduğunuz “başarılı gayrimenkul danışmanı” imajı, arkanızdan gülünmesine, sektörel şakalara malzeme olmanıza sebep olur.gayrimenkul danışmanlarının yaptığı 10 hata 1

2. Etkili iletişim yöntemlerini öğrenmemek

Telefonda fiyat soran müşteriye “telefonda fiyat vermiyoruz” yerine düzgün bir cümle kurup söyleyemeyen o kadar çok danışman var ki. “İsterseniz ofisimize buyurun, biz size bir kahve ikram edelim, bir yandan da fiyatlar ve seçenekler hakkında konuşuruz” diyerek aynı şeyi kastedersiniz ama bambaşka sonuçlar elde edersiniz.

3. Siz meşgulken arayan müşteriye ben sizi ararım deyip ertesi gün aramak

En meşgul anınızda bile en geç bir saat içinde çok meşgul olduğunuzu bildiren kısa bir telefon görüşmesi ya da mesajla müşterinize dönmeniz gerekir. Biz hizmet satarız ürünün kendisini değil. Alıcı ve satıcı telefonlarına zamanında dönmek en önemli işlerden biridir. En kötü ihtimalle teknolojiden faydalanın. Akıllı telefonunuzun çağrı reddetme ayarlarına mesajla çağrı reddet diye bir seçenek var. Gelen aramayı kabul etmediğinizde telefonunuzun otomatik olarak “Şu anda bir görüşmedeyim, sizi en uygun zamanda arayacağım” mesajını göndermesini ayarlamak sadece 10 saniyenizi alır. Bir saat içinde aramasını cevaplamadığınız müşteri uçar gider.

4. İnternet ilanlarına özen göstermemek

İlanınız için yükleyeceğiniz resimler ve yazacağınız tanıtım metni sizin vitrininizdir. Dağınık tozlu bir vitrine kim bakmak ister ya da karmakarışık göz yoran bir vitrine? İyi çekilmiş, merak uyandıran resimler ve düzgün bir dille yazılmış kısa ve öz bir açıklama çok şey değiştirir.

5. Zamanını ofiste geçirmek

Gayrimenkul danışmanının işi sahadadır. Değerleme raporu hazırlamıyorsanız, toplantınız yoksa ve siz ofiste 2 saatten fazla zaman geçiriyorsanız boş şeylerle oyalanıyorsunuz demektir. Zaman geçirmeniz gereken yer uzmanlık bölgenizdir. Çay içecekseniz uzmanlık bölgenizdeki bir cafede içmeli, traş olacaksanız uzmanlık bölgenizdeki berberde olmalısınız. Yani her fırsatta bölgenizde olmalısınız. Yoksa başkası kapar o bölgeyi. Sonra ofiste “vay benim bölgeme branda asmış” diye kavga ederken bulursunuz kendinizi.

Gayrimenkul danışmanlarının yaptığı 10 büyük hata

6. Yanınızda galoş, lastik çizme, baret taşımamak

Hangi işin ne zaman geleceğini bilemeyiz değil mi. Biz profesyoneliz. Tarlaya topuklu ayakkabılarla, pırıl pırıl cilalanmış temizlenmiş boş eve ayakkabıyla girmeyiz. Gayrimenkul danışmanının el çantası hep hazır olmalı. İçinde de lastik çizmeden ev ayakkabısına, galoştan arazide kullanmalık şapkaya hatta inşaat baretine kadar her çeşit kostüm bulunmalı. Çünkü gayrimenkul sunumu bir çeşit sahnelemedir. Hazırlığınızı yapmadan sahneye çıkmamalısınız

7. Görüşme ve sunumlar sırasında sürekli gelen telefonlara bakmak ya da telefonu kurcalamak.

Karşınızdaki sizin onunla ilgilenmenizi bekliyor ve siz başkasıyla ilgileniyorsunuz. Ne harika bir fikir. Böyle devam edin 🙂 Bir müşterinin kalbini kazanmak istiyorsanız garantili tek bir yol var “değer verdiğinizi göstermek”. Ofiste yaptığınız görüşmeler sırasında müşterinizin göreceği şekilde telefonunuzu sessize alıp kendinizden biraz uzağa koyun. Konuşulan her şeyi can kulağıyla dinleyin. Yani müşterilerinizi gerçekten önemseyip onları dinlemek konusunda istek duyun

8. Yapılacak işler listesi yapmamak

Gayrimenkul işi olayların çok hızlı ve aniden geliştiği bir iştir. Sürekli yeni sürpriz işler çıkarken elinizde bir yapılacak işler listeniz yoksa, bir süre sonra sonra önemliyle acili karıştırır ve kendinizi en önemli işleri yapmayı unutmuş ve kafası karışmış bir halde bulursunuz.

9. Her sorunda moral bozmak

İş hayatı bu. Ters giden pek çok şey olur. Bir sürü kötü niyetli insanla karşılaşırsınız. Yolunda gitmeyen her şeye üzülürseniz sadece stres üretirsiniz. Sorunları ciddiye alın insanları değil, çözüm üretin, stres değil.

10. Zaman kaybı olduğunu düşünüp mesleki eğitimlere gitmemek

Eğitim iş kalitenizi arttırır. Yanlışlarınızı düzeltir, işinizi cilalar. Nefes almak için size zaman sağlar. Çok işiniz olması sadece bahane. Ne duruyorsunuz sizi en çok oyalayan işlerle ilgili bir eğitime hemen şimdi yazılın. “Çok iş” diye bahsettiğiniz birçok şeyin kolay yolunu bilmediğinizi ya da gereksiz olduğunu görecekseniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: